Connect with us

Форекс

Голем пад на вредноста на биткоинот

Објавено

на

Вредноста на дигиталната валута биткоин падна за повеќе од 30%, откако Кина објави дека отворила истрага за тргување со биткоини во земјата. 

Вредноста на биткоинот моментално е околу 760 долари, што е пад за околу 18% во однос на завчера.

 

Кинеската централна банка соопшти дека проверката на бизнис работењето на најголемите платформи за тргување, вклучувајќи ги и  “BTC China”, “Huobi” и “OKCoin”, е покренато како би се спречиле пазарни манипулации, перење пари и неовластено финансирање.

 

Биткоинот ја заврши 2016 година со поголем скок на вредноста од сите стандардни валути и достигна вредност од 1.130 долари, поттикнат од силната побарувачка во Кина, која ја сочинува најголемиот дел од глобалната трговија со виртуелната валута.

Форекс

На „Инвеститорскиот ден“ најмногу склучени трансакции на Берзата во 2021 година

Објавено

на

Втора година по ред на Македонска берза успешно се одржа „Инвеститорски ден“ на којшто сите домашни физички лица имаа можност да тргуваат со акции на сите пазарни сегменти без да ги платат провизиите кон Берзата, Централниот депозитар на хартии од вредност и овластените пазарни учесници (банки и брокерски куќи), во износ на остварен промет до 10.000 евра. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ПОТОНАА откако измина последниот ден со право на дивиденда!

Објавено

на

Акциите на Комерцијална банка АД Скопје со месеци наназад важат за убедливо најатрактивните и најтргуваните акции на Македонска берза. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Кои банкарски акции забележаа висок пораст на вредноста во месец јули?

Објавено

на

Македонската берза го објави месечниот статистички билтен за месец јули 2021 година. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно