Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Странски банки

Германските банки создаваат гигант вреден 260 милијарди евра!?

Објавено

на

Планот за формирање на централна институција за сите 384 германски штедилници доби нов мотив од неколку друштва за управување со фондови „Landesbank“ и „Дека“, со што би создале гигант вреден 260 милијарди евра.

Во вторникот, највисоките претставници од најголемите 12 регионални здруженија на штедилници „Дека“ и “Landesbank Hessen-Thüringen” (Helaba) побараа дискусии „за да се создаде поголема соработка и вмрежување“, објавиле германските медиуми.

Оваа одлука следи по иницијативата на претседателот на DSGV, Хелмут Шлевајс кој ја извршуваше целта за формирање на „Дека“, банката за недвижности „ Berlin Hyp“ и големите Landes банки како LBBW, BayernLB, Nord LB и Helaba водечка институција за сите штедилници.

Спојувањето на двете банки со седиште во Франкфурт, „Дека“ и “Хелаба” би бил првиот чекор. Меѓутоа, не е јасно дали може да се надмине претходниот отпор кон планот на Шлевајс.

Sparkassenverband Baden-Württemberg, кој поседува 16,1%  од Sparkassenfondsgesellschaft Deka, веќе ги блокирал неколку пати обидите за спојување со “Хелаба”.

Постојат две главни причини за тоа: Штедилницата Baden-Württemberga не сака да ги зајакне конкурентите со својата Landesbank LBBW и не сака да го змаени својот влог во прилично профитабилната „Дека“ за компанија од банкарските фондови која е изложена на неповолностите од негативните каматни стапки по спојувањето.

Повеќе

Странски банки

Дали кинеските банки ќе доминираат со блокчејн платформите?

Објавено

на

Кинеската банка CCB успеа да надмине 50 милијарди долари во трансакции, најмногу благодарение на примената на новата напредна платформа која е базирана на блокчејн технологија. Новата платформа BCTrade 2.0 беше лансирана во април 2018 година и користи напредни блокчејн инструменти за банкарски трансакции на клиентите на Chinese Construction Bank, па така за прв пат сумата достигна до импресивни 53 милијарди долари обрт што покажува дека инвестициите на банките во нови технологии дава резултат.

CCB дава голема поддршка на кинеските извозни фирми, па така голем дел од трансакциите се однесуваат токму на нив со што извозот значително се подобрува, како и брзината на трансакции помеѓу други финансиски и нефинансиски институции, потенцираат од раководството.

Платформата со блокчејн способности нуди факторинг и други видови на среднорочни извори на финансирање на компаниите на кои им треба свеж капитал за да ги зајакнат извозните активности, особено во периоди кога имаат засилени нарачки или пак планираат пазарна експанзија.

Со платформата управува подружницата Jianxin Financial Services со фонд на располагање од 230 милиони долари за оперирање и одржување на BCTrade 2.0. Оваа фин-тек компанија која е со седиште во Шангај исто така беше формирана во април минатата година.

„Овој потег е во согласност со економскиот план на Кина за промовирање на трговијата во рамките на иницијативата за Еден пат еден појас и за развој на реалната економија во земјата“, се вели во изјавата на банката.

Сите четири големи државни комерцијални банки во Кина – CCB, Индустриска и Комерцијална банка на Кина, Банка на Кина и Земјоделска банка на Кина – започнаа иницијативи за финансиски услуги базирани на блокчејн во изминатите две години.

ICBC, најголемата банка во светот по средства, ја искористи својата блокчејн платформа за да им помогне на малите и средни компании во факторинг-трансакциите. Банката стигна до бројка од 1.300 корисници со трансакции од 6,4 милијарди долари во првите девет месеци од нејзиното работење кое започна во минатиот февруари.

Банката на Кина го обработи својот прв меѓународен трансфер на пари во Јужна Кореја во долари преку својот патентиран систем на плаќање базиран на блокчејн минатиот август, додека пак Земјоделската банка на Кина им помогна на земјоделците да тргуваат преку интернет со користење на својот систем за финансирање на средства за електронска трговија во август 2017 година.

Централната банка на Кина започна да ја води платформата за трговија со финансии во септември 2018 година, за да им помогне на малите и средни компании да стигнат до финансии во областите меѓу Хонг Конг, Макао и провинцијата Гуангдонг во јужна Кина.

Продолжи со читање

Странски банки

ЕЦБ спроведе стрес тест: Колку банките се отпорни во случај на нова тешка финансиска криза?

Објавено

на

Повеќето кредитни институции во еврозоната се добро подготвени доколку клиентите се одлучат за нагло повлекување на своите депонирани пари. Во принцип, ликвидната состојба на банките во еврозоната е „удобна“ и покрај некои слабости, велат супервизорите на Европската централна банка, кои спроведоа специјален стрес-тест во кој учествуваа 103 финансиски институции. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Гигантот HSBC крати 10 илјади работни места – Глобалната економија неповолна

Објавено

на

Глобалниот банкарски гигант HSBC според повеќе извори планира да скрати 10 илјади работни места со цел да ги намали трошоците, а со тоа ќе скрати на речиси 5% од својата работна сила во сите 7500 експозитури во над 80 земји низ светот.

Главните причини за оваа радикална одлука се ниските каматни стапки, големата неизвесност околу Брегзит како и глобалните тарифни војни кои ги водат САД и Кина што влијаат врз економската нестабилност.

Процесот на отпуштања ќе го води Ноел Квин како привремен извршен директор кој на оваа позиција го замени Џон Флинт, а претходно беше директор на глобалната комерцијална банка. Флинт како главен извршен директор беше само 18 месеци по што со заедничка согласност со HSBC ја напушти престижната функција.

HSBC иако во август имаше експанзија на бизнисот сега ќе додели откази на претежно сениорски позиции кои се повисоко платени и планира помала глобална активност во наредниот период со негативни прогнози за економскиот раст на светската економија. Слични потези се очекува да преземат и најголемите германски банки.

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange