Connect with us

Останато

Германската економија прогласена за најиновативна економија во светот

Објавено

на

Германија беше прогласена за најиновативна економија во светот, која по шест години го презеде првото место од Јужна Кореја.

Неодамнешното рангирање на „Bloomberg” ги покажува најиновативните земји според вредноста на индексот.

Германија беше на врвот на листата во 2020 година, прекинувајќи ја шестгодишната доминација на Јужна Кореја, којашто падна на второто место.

Сингапур е рангиран на третото место, враќајќи ја својата позиција од пред две години.

САД се наоѓаат на деветтото место, губејќи едно место во споредба со 2019 година.

Рангирањето вклучува фактори како што се трошоците за истражување и развој, бројот на домашни апликации за патенти и бројот на домашни јавни високотехнолошки компании. Како што покажува табелата, Германија постигна 88,21 од 100 можни поени.

Сингапур и Данска беа земјите со најголем напредок меѓу најдобрите 10, искачувајќи по три позиции.

Останато

Владата ја усвои Програмата за економски реформи 2021-2023

Објавено

на

Владата ја усвои тригодишната стратегија за структурни реформи – Програма на економски реформи (ПЕР) 2021-2023, соопшти Министерството за финансии. Програмата, чија подготовка ја координира Министерството за финансии, ја содржи среднорочната макроекономска и фискална рамка, како и структурните реформи што треба да се спроведат, а кои се утврдени преку заеднички дијалог со Европската комисија.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

ММФ ја зголеми прогнозата за годинешниот глобален раст на 5,5 проценти

Објавено

на

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја зголеми прогнозата на глобалниот раст за 2021 година за 0,3 проценти, на 5,5%, изјави главната економистка на ММФ, Гита Гопинат при претставувањето на јануарскиот извештај „Светски економски изгледи 2021 година“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот стана долгорочна инвестиција!?

Објавено

на

Биткоинот достигна рекордни 42.000 долари на 8 јануари, но во последните денови направена е значителна корекција, бидејќи најпознатата криптовалута почна да ја губи својата вредност. (more…)

Продолжи со читање

Популарно