Connect with us

Останато

Германија со рекорден број на вработени

Објавено

на

Пазарот на труд во Германија, во 2016 година забележа рекордна вработеност од 43,5 милиони луѓе, што е најголем број на вработени од обединување на Германија.

Според заводот за статистика, борјот на вработени пораснал за 425.000 во однос на 2015 година, односно 1% со што се продолжува трендот на раст на вработеноста од пред 10 години.

 

Бројот на невработени во 2016 бил на најниско ниво во последните 25 години и изнесувал околу 2,568 милиони или стапката на невработеност изнесувала 5,7%.

 

Претседателот на германската комора за индустрија и трговија, Ерик Швајцер очекува во 2017 година да бидат отворени уште околу 450.000 работни места. Тој оцени дека Германија во 2017 ќе оствари економски раст од 1,2%.

 

 

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1%, во еврозоната 7,4 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1% на годишно ниво од 7,8 проценти во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. (more…)

Продолжи со читање


Популарно