Connect with us

Останато

Германија го казни Фолксваген 1,2 милијарди долари

Објавено

на

Во Германија, паричната казна од 1,2 милијарди долари беше наметната за Фолксваген поради грешка во дизел моторот. Јавните обвинители и компанија во средата разговараа за скандалот, надевајќи се дека стават точка на скандалот што ја потресе компанијата и ја намали продажбата на дизел моторите.

“Ова е една од највисоките казни што некогаш ја добила една компанија во Германија”, се вели во соопштението на обвинителот.

Во Фолксваген (VLKAI) тие рекоа дека ја прифатиле казната, која се однесувала на несоодветен надзор во одделот за развој на погонски системи – мотори и системи за пренос.

Обвинителот заклучи дека пропустите доведоа до продажба на 10,7 милиони возила на потрошувачите во САД, Канада и во светот со неодобрена софтверска функција од средината на 2007 до 2015 година

– Фолксваген ја прифати казната и нема да поднесе жалба против тоа. Компанијата со фактот што ја признава својата одговорност за дизелската криза, смета дека ова е уште еден голем чекор кон надминување на проблемот, додаде обвинителот во официјалната изјава.

 

Останато

На повикот “СтартАПувај“, финансиран од ФИТР и Светската банка се пријавиле 186 компании

Објавено

на

Во Фондот за иновации и технолошки развој беа презентирани првичните резултати по завршената административна проверка на пристигнати апликации на јавниот повик за инструментот „Кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва старт ап и спин оф – СтартАПувај“, финансиран од ФИТР и Светската банка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Уапсени членови на меѓународна група која ограби сефови во две македонски банки

Објавено

на

Обвинителството за организиран криминал отвори истрага против седуммина осомничени за ограбување сефови во две македонски банки, објави Сакам да кажам. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Потпишан меморандум за соработка помеѓу ЗВРМ и ИОРРМ

Објавено

на

На 09-ти Јануари 2019 година, Здружението на Внатрешни Ревизори на Македонија (ЗВРМ) и Институтот на овластени ревизори на Република Македонија (ИОРРМ) потпишаа Меморандум за соработка, со кој се потврдува взаемната соработка за подигнување на професијата Внатрешен Ревизор и Овластен Ревизор на повисоко ниво, промовирање на стручноста, знаењето и професионалноста на своите членови. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange