Connect with us

Странски банки

Генералниот директор Разван Мунтеану ја напушта Адико банка

Објавено

на

По неодамнешните оставки и рокади во менаџментот на „Addiko Bank” во Австрија, своето заминување го најави и извршниот директор на банката, Разван Мунтеану.

Причините поради кои тој заминува од функцијата се поради „несогласување“ со политиките на Надзорниот одбор и насоката во која треба да се движи банката во иднина.

Мунтеану ќе ја напушти функцијата извршниот директор на „Addiko Bank” на 1 јули, а неговата позиција ќе ја наследи Чонгор Немет.

Претходната недела Директорот за секторот за финансии, Јоханес Прокс, поднесе оставка со истото образложение, а на истиот чекор се одлучи и првиот човек на Надзорниот одбор, Херман Џозеф Ламберти, кој ја напушти банката, а ќе биде заменет од Ханс Херман Лотер.

Идниот нов извршен директор, Чонгор Немет во моментов ја извршува функцијата Директор на Сектор за корпоративни клиенти и мали и средни претпријатија, а од 1 јули ќе ја преземе највисоката позиција во банката. Маркус Краузе кој ја извршува функцијата Директор на сектор за ризици на компанијата ќе го наследи местото на Јоханес Прокс, како прв човек одговорен за финансиите на банката.

Од 1 август, најавено е дополнување на Управниот одбор на „Addiko Bank” со нов трет член кој ќе биде одговорен за ИТ секторот.

Од 2015 година, за време на трансформацијата на Адико групацијата, Немет и Краузе се членови на Управниот одбор и дел од менаџерскиот тим кој го спроведе минатогодишниот излез на берзата.

Странски банки

Хрватските банки остварија добивка од 1,1 милијарда куни во првиот квартал на 2021 година

Објавено

на

Банките во Хрватска остварија профит од 1,1 милијарда куни во првиот квартал од оваа година, што е приближно иста сума како и во првите три месеци од минатата година, објави во понеделникот Хрватската народна банка (ХНБ). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

НЛБ банка отворa ИТ центар во Белград: Ќе вработува 40 лица!

Објавено

на

Љубљанска НЛБ банка планира да отвори ИТ центар во Белград по аквизицијата на Комерцијална банка АД Белград. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Европјаните согласни: “Нека се укинат непотребните кованици”

Објавено

на

Европската комисија ги пофали резултатите од најновото истражување на „Eurobarometar”, според кое јавната поддршка за еврото достигна највисоко ниво досега. (more…)

Продолжи со читање


Популарно