Connect with us

Останато

Генерали инвестментс со одлична поволност за клиентите – Без влезни провизии за сите уплати до крајот на октомври

Објавено

на

Генерали инвестмент им нуди на клиентите да вложуваат во отворените инвестициски фондови кои ги управува без влезни провизии и тоа до крајот на октомври оваа година. Од компанијата информираат дека тоа ќе важи за сите нови, но и за постојните вложувачи кои ќе извршат нова уплата или ќе склучат програмиран план со дефиниран износ.

„Ги известуваме сите наши постоечки и нови вложувачи кои ќе извршат еднократни уплати или ќе склучат програмиран план со дефиниран износ – Тип 1 за уплати во отворените инвестициски фондови Генерали БРИК, Генерали Нова ЕУ, Генерали Топ Брендови во периодот од 00:00:01 часот од 01.09.2020 до 23:59:59 часот на 31.10.2020 дека се ослободуваат од плаќање на влезен надоместок.”велат од Генерали Инвестментс.

 За каков тип на влогови се однесува промоцијата?

Оваа поволност се однесува за секоја еднократна уплата и уплати од програмиран план – тип 1.

Понудата трае до 31 октомври 2020 година.

Останато

Владата ја усвои Програмата за економски реформи 2021-2023

Објавено

на

Владата ја усвои тригодишната стратегија за структурни реформи – Програма на економски реформи (ПЕР) 2021-2023, соопшти Министерството за финансии. Програмата, чија подготовка ја координира Министерството за финансии, ја содржи среднорочната макроекономска и фискална рамка, како и структурните реформи што треба да се спроведат, а кои се утврдени преку заеднички дијалог со Европската комисија.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

ММФ ја зголеми прогнозата за годинешниот глобален раст на 5,5 проценти

Објавено

на

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја зголеми прогнозата на глобалниот раст за 2021 година за 0,3 проценти, на 5,5%, изјави главната економистка на ММФ, Гита Гопинат при претставувањето на јануарскиот извештај „Светски економски изгледи 2021 година“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот стана долгорочна инвестиција!?

Објавено

на

Биткоинот достигна рекордни 42.000 долари на 8 јануари, но во последните денови направена е значителна корекција, бидејќи најпознатата криптовалута почна да ја губи својата вредност. (more…)

Продолжи со читање

Популарно