Connect with us

Форекс

Вчерашниот е еден од најлошите денови за берзите уште од 2008 година – пет компании изгубија 321 милијарда долари

Објавено

на

Вчера беше најлош ден да американските берзи уште од финансиската криза во 2008 година. Петте највредни технолошки компании во светот изгубија 321,6 милијарди долари од вредноста, а една третина од таа сума ја изгуби само „Apple”.

Акциите на производителот на „iPhone” изгубија 7,9% од својата вредност. „Microsoft”, „Facebook” и „Alphabet” изгубија повеќе од 6%, а „Amazon” загуби 5,3%. Падот на берзата беше поттикнат од се поголемото ширење на коронавирусот и падот на цената на нафтата.

Саудиска Арабија во текот на викендот ја намали официјалната продажна цена на суровата нафта за април откако еден претходно пропаднаа преговорите на ОПЕК и Русија.

Кога станува збор за големите технолошки компании, инвеститорите ги загрижува падот на економските активности и потрошувачката предизвикана од коронавирусот.

Индустрискиот индекс „Dow Jones” во понеделникот потонал за повеќе од 2.000 бодови, што е најлош ден од 2008-ма година.

„S&P 500″ индексот паднал за 7,6 проценти, што е најголем пад од 1-ви декември 2008-ма.

Форекс

Еврото ја достигна највисоката вредност од средината на март

Објавено

на

Курсот на еврото во понеделникот на меѓународните пазари накратко достигна највисоко ниво од средината на март, а поризичните валути беа во добивка поради тоа што инвеститорите беа охрабрени од добрата вест од кинеската економија и знаците за олеснување на тензиите помеѓу САД и Кина. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Информацијата дека нема да исплаќа дивиденда, ја „сруши” вредноста на акцијата на Стопанска банка АД Скопје

Објавено

на

Иако, се чинеше дека вирусот Ковид-19 веќе е стабилизиран и дека кризата се надминува, сепак најновите случувања го тврдат токму спротивното. Коронавирусот повторно зема замав, се зголемува бројот на новозаболени со секој изминат ден, неизвесноста е огромна, како за идните случувања поради корона кризата, така и поради неизвесноста околу одржувањето на предвремените парламентарни избори. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Раст на цените на нафтата на светските берзи

Објавено

на

Цените на нафтата на светските берзи минатата недела повторно се зголемија, петта недела пат по ред, бидејќи се очекува натамошен пад на производството, додека побарувачката за нафта треба да се зголеми, бидејќи многу земји ширум светот водат економска активност, со оглед на забавувањето на ширењето на коронавирусот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно