Connect with us

Останато

ВФП Фонд Менаџмент однапред плати аконтации за данок на добивка за 2020 година во износ од 1.415.460 денари

Објавено

на

Имајќи ја во предвид моменталната состојба и сериозниот предизвик со кој се соочува нашата земја, ВФП Фонд Менаџмент АД Скопје како профитабилна компанија одлучи во рамките на својот капацитет да помогне на државата во овие тешки моменти.

ВФП Фонд Менаџмент АД Скопје однапред изврши плаќање на своите месечни обврски по основ на аконтативно плаќање на данокот на добивка за 2020 година. Односно веднаш е исплатен вкупен износ од 1.415.460,00 денари, наместо вообичаената исплата преку месечни аконтативни износи.

Со оваа постапка друштвото има за цел да придонесе за зголемена ликвидност на државата во овој тежок период, имајќи предвид дека на државата би и биле од корист дополнителни ресурси за спречување на брзо ширење на вирусот, за заштита на здравјето на граѓаните и за минимизирање на неминовните штети врз економијата.

ВФП Фонд Менаџмент продолжува со своето ефикасно работење во корист на инвеститорите во фондовите под управување на Друштвото и притоа апелира за почитување на мерките и инструкциите дадени од надлежните органи, со цел побрзо пребродување на кризата и враќање на редовниот живот.

Останато

Користењето на вештачка интелигенција е секојдневие во работењето на ИутеКредит

Објавено

на

Креирањето на исклучително корисничко искуство на нашите клиенти е мисијата на Иуте Кредит. Како напредна финтек компанија користиме напредни технологии во секојдневното работење особено при услужувањето на клиентите. Нашата мобилна апликација Мој Иуте (MyIute), достапна и преку нашата веб страна, овозможува целосно самоопслужување, независност и дискреција. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Дури 40% онлајн продавници во ЕУ користат манипулативни техники

Објавено

на

Од 399 онлајн продавници кои властите на Европската унија ги контролираа во претходниот период, дури 148 учествуваат во манипулативен бизнис, соопшти Европската комисија. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

КРИПТОВАЛУТИТЕ СЕ ПОВТОРНО ИН – Биткоинот порасна за 40% во јануари!

Објавено

на

Големите инвеститори повторно почнаа да вложуваат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година. Инвеститорите забележаа прилив од над 117 милиони долари минатата недела, најголем неделен пораст од јули минатата година, според податоците на „CoinShares“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно