Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Форекс

Втор ден по ред акциите на Макпетрол, Бетон и Гранит најтргувани на берза

Објавено

на

Втор ден по ред акциите на Макпетрол АД Скопје, Бетон и Гранит се најнајинтересни за инвеститорите.

Најтргувани беа акциите на Бетон АД Скопје со раст на акцијата од 1,54 проценти, со што вредноста на една акција достигна вредност од 8.320,00 денари. Солиден раст забележаа и акциите на Макпетрол АД Скопје кои забележаа раст од 1,24% и вредност на акцијата од 67.155,00 денари. 

Трети најтргувани беа акциите на Гранит АД Скопје со раст на акцијата од 0,87%, а една акција достигна вредност од 940,00 денари.

Според официјалниот среден курс на Народната банка на Северна Македонија денеска денарот спрема еврото има вредност од 61.4801.

Курсот на денарот спрема доларот е на ниво од 55.5978, британската фунта изнесува 68.6315 денари, додека пак швајцарскиот франк е 56.5959 денари.

Форекс

Новитети во мобилната апликација на Македонска берза – СЕИНет

Објавено

на

Македонска берза ги објави промените кои ги имплементираше на мобилната апликација – СЕИНет. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

“Корпа” од Лондонската берза за понудата за преземање од Хонг Конг

Објавено

на

Лондонската берзанска група (ЛСЕ), која е оператор на Лондонската берза, ја отфрли понудата на оператоот на Хонконгшката берза за спојување во вредност од 39 милијарди долари. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

НЕПРИСТОЈНА ПОНУДА: Хонг Конг понуди 36,6 милијарди долари за да ја купи Лондонската берза

Објавено

на

Операторот на берзата во Хонг Конг, компанијата „Hong Kong Emerging End Clearing Limited“ (HKEX), денеска достави понуда до Лондонската берзанска група (ЛСЕ) за „спојување на двете компании“, а според договорот се проценува дека ЛСЕ ќе чини 29,6 милијарди фунти (36,6 милијарди американски долари). (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange