Connect with us

Форекс

Вредноста на доларот со благ пад на девизните пазари

Објавено

на

На девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата валути благо падна откако минатата недела скокна за 1,7 проценти и го урна, за првпат од јули 2020 година, нивото од 97 поени.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американската во однос на другите шест главни светски валути, се движи околу 97,15 поени, додека во петокот на затворањето на пазарот беше 97,25 поени.

Курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од 115,25 на 115,50 јени.

Но, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1.11665 долари, додека во петокот на затворањето на пазарот беше 1.11150 долари.

Се очекува ФЕД да ги зголеми клучните каматни стапки во март, првпат од декември 2018 година. Во истиот месец, Централната банка би можела да ја прекине својата програма за купување обврзници, а потоа да почне да ги намалува своите биланси.

До крајот на годината ФЕД би можел да ги зголеми каматните стапки за дури петпати поради високата инфлација.

Оваа недела, сепак, каматните стапки може да ги зголеми Британската централна банка, со оглед на високото ниво на инфлација во таа земја.

Седница ќе одржи и раководството на Европската централна банка, но не се очекуваат промени во монетарната политика.

Форекс

Пад на акциите на европските берзи во пресрет на седницата на ЕЦБ

Објавено

на

Вредноста на акциите на европските берзи денеска бележат пад, бидејќи инвеститорите не сакаат да преземаат ризици во пресрет на состанокот на лидерите на Европската централна банка, од кој се очекува да бидат најавени зголемувањата на каматните стапки, имајќи ја предвид рекордната инфлација во еврозоната. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во мај?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.05.-31.05.2021 година вкупниот промет изнесува 577.516.979 денари и е намален за високи 40,11% во однос на претходниот месец април. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Руската рубља од почетокот на војната двојно ја зголеми вредноста во однос на доларот

Објавено

на

Централната банка на Русија вчера повторно ги намали каматните стапки, по трет пат од почетокот на мај, со цел да го спречи зајакнувањето на рубљата. (more…)

Продолжи со читање


Популарно