Connect with us

Криптовалути

Вредноста на биткоинот ја надмина границата од 10.000 долари

Објавено

на

Во текот на вчерашниот ден, најпознатата криптовалута биткоин го достигна своето највисоко ниво за оваа година, а исто така и во последните пет месеци. Утрото, цената на биткоинот достигна 10.489,78 долари, што е највисоко ниво од септември, покажуваат податоците на „Coindesk“.

Од почетокот на оваа година, најпопуларната криптовалута ја зголеми својата вредност за високи 44 проценти.

Ова го продолжи растечкиот тренд на вредностите на биткоините и во февруари, откако јануари беше најдобар за дигиталната валута во последните седум години.

Постојат неколку причини за неодамнешниот раст на биткоинот, тврдат странските аналитичари.

Со преполовување на количината на биткоините кои можат да се добијат со „рударење”, што ќе се случи во мај, епидемијата на коронавирус предизвикува побарувачка за „побезбедни средства“, а некои инвеститори како таков го сметаат и биткоинот.

Криптовалути

Во Хрватска се формира инвестициски фонд за инвестирање во биткоини

Објавено

на

Во четвртокот, Управниот одбор на Хрватската агенција за надзор на финансиски услуги (Ханфа) му одобри на друштвото за управување со алтернативни инвестициски фондови „Grifon Asset Management” од Осиек да формира нов отворен алтернативен инвестициски фонд со приватна понуда „Passive Digital Asset”. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот може да достигне вредност од 30.000 долари до крајот на годинава!?

Објавено

на

Биткоинот во петокот достигна вредност од 7.550 американски долари, што е за 5 проценти повеќе од крајот на претходната недела. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Кинеската дигитална валута во фаза на тестирање, ќе се пушти во употреба за Олимпијадата

Објавено

на

Кинеските планови за дигитална валута добиваат на интензитет, при што тестирањето се одвива во четири градови, а се појавуваат информации кои велат дека во тестирањето ќе учествуваат и големите играчи на пазарот како Старбакс и Мекдоналдс. (more…)

Продолжи со читање

Популарно