Connect with us

Криптовалути

Вредноста на биткоинот повторно над 10.000 долари

Објавено

на

Цената на биткоинот се зголеми во текот на изминатите неколку дена и повторно го надмина прагот од 10.000 долари.

На 28 август, биткоинот во текот на половина час падна за 600 долари, спуштајќи се под нивото од 10.000 долари, а на 29 август се спушти на неделен минимум од 9,632 американски долари. Цената оттогаш полека се опоравува и во моментов на пишување на веста се тргува на ниво од 10.099 американски долари што претставува раст од 5,2 проценти во рок од 24 часа, според податоците на Coin360.

Минатата недела, инвеститорот на криптовалути и основач на Galaxy Digital, Мајкл Новограц, изјави дека биткоинот е во фаза на консолидација, предвидувајќи дека претстојното учество на институционалните инвеститори во крипто просторот ќе поттикне иден раст. Изјави: „Биткоинот ја започна годината со 3.800 долари, а се тргуваше до 3.500 долари, а сега е 10.200 долари, што претставува раст од 200 проценти. Расте многу, па мислам дека ова е кратка консолидација“.

Криптовалути

Кина им подели по 25 евра на граѓаните на Шенжен за популаризација на дигиталната валута

Објавено

на

Кинеските власти на 50.000 жители на Шенжен избрани по случаен избор им поделија дигитални валути во вредност од 10 милиони јуани, што е еднакво на околу 25 евра по лице. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Бесими: Користењето на „крипто валутите“ ќе се уредува со закон

Објавено

на

„Користењето на виртуелните средства со вредност познати како „крипто валути“ ќе се уредува со закон. Во моментов Министерството за финансии заедно со Управата за финансиско разузнавање како и финансиските регулатори и супервизори работат на утврдување на сите аспекти што произлегуваат од овој нов феномен. Решенијата ќе бидат имплементирани во новиот Закон за спречување перење пари и финансирање тероризам“, рече министерот за финансии, Фатмир Бесими на настанот организиран по повод означување на почетокот на проектот „Зајакнување на капацитетите на Управата за финансиско разузнавање на Република Северна Македонија“, финансиран од Кралството Холандија. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Започнува со работа првата крипто-берза во Босна и Херцеговина

Објавено

на

Првата крипто-берза во БиХ ќе започне со работа на 14 септември. (more…)

Продолжи со читање

Популарно