Connect with us

Останато

Во јули во САД прикажан најголемиот дефицит во последните 12 години

Објавено

на

Надворешно-трговскиот дефицит на САД во јули скокна на 63,6 милијарди американски долари, што е највисок во последните 12 години, поради рекордниот скок на увозот.

Јулискиот дефицит во САД е резултат на рекордното зголемување на увозот од 10,9 проценти, на 231,7 милијарди американски долари, додека извозот, иако зголемен, изнесува 168,1 милијарди.

Министерството за трговија на САД објави дека односот на вредноста на увозот и извозот е за 18,9 проценти поголем во јули отколку во јуни, кога дефицитот во надворешната трговија изнесува 53,5 милијарди американски долари.

Ова е најголемиот месечен дефицит од јули 2008 година, за време на економската криза.

Во претседателската кампања во 2016 година, една од целите на претседателот Доналд Трамп беше намалување на дефицитот во надворешната трговија, пред се со Кина, која со години има голем трговски суфицит со САД. Меѓутоа, и покрај ветувањето тој остана висок, па во јули изнесуваше 31,6 милијарди американски долари или 11,5 проценти повеќе отколку во јуни.

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно