Connect with us

Криптовалути

Во Хрватска се формира инвестициски фонд за инвестирање во биткоини

Објавено

на

Во четвртокот, Управниот одбор на Хрватската агенција за надзор на финансиски услуги (Ханфа) му одобри на друштвото за управување со алтернативни инвестициски фондови „Grifon Asset Management” од Осиек да формира нов отворен алтернативен инвестициски фонд со приватна понуда „Passive Digital Asset”.

Како што е најавено од регулаторната агенција, Фондот се формира како отворен алтернативен инвестициски фонд со приватна понуда за инвестирање во криптовалути – специјализиран за вложување во најпознатата криптовалута – биткоинот.

Инвеститори можат да бидат лица кои, во согласност со законот со кој се уредува пазарот на капитал, се сметаат за професионални инвеститори или, на нивно барање, можат да бидат третирани како професионални инвеститори и квалификувани инвеститори. Преку првичната понуда, плаќањето на почетната сума на инвестицијата ќе може да се изврши во готово или со внесување на средства, но само со внесување на биткоин.

Криптовалути

Започнува со работа првата крипто-берза во Босна и Херцеговина

Објавено

на

Првата крипто-берза во БиХ ќе започне со работа на 14 септември. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Пазарот на криптовалути под притисок

Објавено

на

Пазарот на криптовалути деновиве беше под огромен притисок. Криптовалутата етериум падна за 35 проценти за неколку дена, а биткоинот се намали под 10.000 долари откако надмина 12.000 долари пред неколку дена, граница што упорно беше голема пречка за биткоинот оваа година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Оптимизам на аналитичарите или реалност – биткоинот ќе достигне вредност од 500.000 долари!?

Објавено

на

Гувернерот на американската централна банка, Џером Пауел, изјави дека ФЕД ќе дозволи инфлацијата да се искачи на над два проценти. Централната банка на САД ќе го стори тоа за да може економијата да создаде што е можно повеќе работни места. (more…)

Продолжи со читање

Популарно