Connect with us

Странски банки

Во Турција сите банкомати се ставаат под еден бренд!?

Објавено

на

Турските банки и државните кредитори соработуваат за да се создаде мрежа на банкомати кои ќе ги стави сите турски банкомати под еден заеднички бренд.

ИНГ Турција, турска подружница на холандската банкарска групација, потпиша договори со приватните кредитори Ишбанк и Акбанк за да им дозволат на своите клиенти да ги користат нивните банкомати, изјави Јуцел Олцер, извршен потпретседател на работењето на ИНГ Турција.

„Со овие два договори, повеќе од 12.000 банкомати се ставени во неограничени услуги за клиентите на ИНГ“, изјави тој.

Клиентите на банката ќе можат да ги извршуваат сите трансакции, вклучително и прашања за биланс, повлекување готовина, депозити и плаќања на долгови на кредитни картички, користејќи ги овие банкомати бесплатно, според Олцер. Клиентите на ИНГ можат да вршат QR-код и девизни трансакции без картички само на сопствените банкомати на банката.

На почетокот на овој месец, државните банки – Зираат, Халкбанк, Вакифбанк, Вакиф Каталим, Зират Каталим, ПТТБанк и Емлак Катлим – одлучија да ги комбинираат своите национални мрежи со банкомати.

Во обид да ги намалат трошоците за банкомат за 1 милијарда турски лири (134,45 милиони долари) годишно, државните кредитори го зголемија капиталот на нивното заедничко вложување „FinTech”, „Bileşim Finansal Teknolojiler”, на 145 милиони лири (19,5 милиони долари), објави „Хуријет”.

Приближно 15.000 нови државни банкомати со заеднички софтвер ќе бидат поставени на национално ниво. Во моментов, Зират, Вакифбанк и Халкбанк имаат околу 7.200, 4.200 и 4.000 банкомати низ цела Турција. Според Центарот за меѓубанкарски картички, во Турција има повеќе од 53.000 банкомати.

Странски банки

„Bank of England” ја зголеми основната каматна стапка со што ја зголеми загриженоста за рецесија

Објавено

на

Банката на Англија одлучи да ја зголеми референтната каматна стапка најмногу во последните 27 години, по што најави дека Велика Британија во последниот квартал од оваа година ќе влезе во рецесија, која ќе трае до крајот на следната година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Дојче банк оствари добивка од 960,2 милиони евра со што ги надмина очекувањата на аналитичарите

Објавено

на

„Deutsche bank” ги надмина очекувањата на пазарот и забележа добивка во осмиот последователен квартал, остварувајќи нето приход во вториот квартал од 1,046 милијарди евра (1,06 милијарди долари). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Централната банка на Русија ги продолжи ограничувањата за повлекување долари и евра од банкарските сметки

Објавено

на

Централната банка на Русија ги продолжи ограничувањата за повлекување долари и евра од банкарски сметки до март следната година, пренесува „Радио Слободна Европа”. (more…)

Продолжи со читање


Популарно