Connect with us

Странски банки

Во САД казнета „Сосиете Женерал“ со 1,34 милијарди долари

Објавено

на

Француската банка „Сосиете Женерал“ (Societe Generale) денеска беше казнета од американските агенции со 1,34 милијарди долари, бидејќи според американските власти ги нарушила различните видови ембарга и економски санкции, соопшти американската Управа на федерални резерви.

Од 2003-та до 2013-та година, банката изврши нелегални трансакции со субјекти во земји кои се предмет на ембарга или други санкции од страна на САД, вклучувајќи ги Иран, Судан, Куба и Либија.

Казните се во име на Федералните резерви, Министерството за правда, Одделот за контрола на странски средства во Министерството за финансии, Окружниот обвинител во Њујорк и Одделот за финансиски услуги во Њујорк.

Во соопштението на „Societe Generale“, тие рекоа дека договорениот износ е целосно исклучен од средствата предвидени за оваа намена во извештајот на банката, а порамнувањето на долгот нема да има влијание врз резултатите за 2018-та година.

Странски банки

Бундесбанк е спокојна за германската економија и покрај ризиците

Објавено

на

Германската економија останува на патот на растот благодарение на силната локална побарувачка, иако позитивниот тренд се забавува поради сложената комерцијална средина и некои привремени ефекти врз автомобилскиот сектор. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Revolut доби банкарска лиценца од Европска Централна Банка

Објавено

на

Revolut, дигиталната банка од Велика Британија, во четвртокот (13 декември) објави дека добила одобрение за банкарска лиценца во Европа од страна на Европската централна банка. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Forbes 2000: Најмоќните банки во 2018 година

Објавено

на

Од десетте најдобри компании на листата оваа година, седум се банки и само една компанија, Apple, е нефинансиска институција. Пораката? Во ера обележана со технолошките промени и прекинот во индустријата, немилосрдниот раст на финансиските услуги на новите и развиените пазари го прави банкарството најзастапениот бизнис на земјата. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange