Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Во пораст вредноста на македонските обврзници по ратификацијата на Преспанскиот договор

Објавено

на

Инвеститорите се се повеќе заинтересирани за Македонските државни обврзници, по ратификацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент, оценуваат странските експерти.

Покрај растот на државните обврзници кои се поатрактивни со секој изминат ден, се намалува и задолжувањето кон странство, односно опаѓаат каматите на еврообврзниците.

Македонската државна обврзница ја достигна највисоката вредност во последнава година, со раст од 3,5% само во последните десет дена.

Евидентен е и падот на каматата на државната еврообврзница од 500 милиони евра издадена во 2018 година која доспева за исплата во 2025 година. Каматната стапка се спушти на најниско ниво во последната година односно се намали на 2,51% од претходните 2,75%.

“Македонија е кредит кој се движи во правилна насока. По спогодбата со Грција, можеме да го видиме приклучувањето на државата во НАТО, а во блиска иднина Македонија ќе биде и кандидат за ЕУ”, изјави за Ројтерс, Марк Даудинг, менаџер во Фондот Bluebay Asset Management.

 

Останато

Journey to Audit Challenges – Професионален едукативен настан во организација на Здружението на внатрешни ревизори и Институтот на овластени ревизори

Објавено

на

Во интерес на заедничката соработка и промоцијата на професиите интерна и екстерна ревизија, Здружението на внатрешни ревизори и Институтот на овластени ревизори организираа професионален едукативен настан со наслов The Journey to Audit Challenges/Во чекор со предизвиците на ревизијата, кој се одржа во хотелот „Холидеј Ин“. Настанот претставуваше исклучителна можност за професионално усовршување, дискусија за улогата на интерната и екстерната ревизија во заштитата на интересите на акционерите и заинтересираните страни, како и дискусија за квалитетот на финансиското известување и интерните контроли со претставниците на ревизорската професија, финансиската и деловната заедница и регулаторните институции. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Вештачката интелигенција ќе остави 10 милиони банкари без работа до 2030 година

Објавено

на

Студијата на IHS Markit предвидува дека Вештачката интелигенција (AI – Artificial Intelligence) ќе им заштеди 300 милијарди долари на банките до 2030 година, истовремено оставајќи околу десет милиони банкари без работа. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Иванка Трамп: Jа одбив понудата за работа во Светска банка

Објавено

на

Советничката во Белата куќа, Иванка Трамп, во интервју за AP, објасни дека одбила работа како шефица во Светска Банка бидејќи е среќна со нејзината сегашна функција во администрацијата, пренесува Independent. (more…)

Продолжи со читање
project

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange