Connect with us

Останато

Во оптек нова банкнота од 50 евра

Објавено

на

Новата банкнота од 50 евра треба да биде пуштена во оптек од 4 април, а во првата фаза се очекува да бидат пуштени 5,4 милијарди евра.

Според најавите, новата банкнота ќе биде украсена со портретот на божицата Европа, од грчката митологија, ќе има подобра заштита со што би се отежнало фалсификувањето, а ќе има и прозорче кое што ќе станува транспарентно кога ќе се сврти кон светло, пренесуваат медиумите.

 

Освен тоа, заштитно обележје на банкнотата е и бројката, која менува боја од смарагнозелена во темносина кога банкнотата ќе се заврти.

 

Ова е четврта банкнота која доживува промена од воведувањето на единствената валута во ЕУ во 2002. година, откако претходно изгледот го променија банкнотите од 5, 10 и 20 евра.

 

Апоенот од 50 евра е најчесто употребуван од сите апоени во евра. Повеќе од осум милијарди банкноти во апоени од 50 евра се во оптек, што претставува 45% од вкупните апоени во оптек.

Криптовалути

Со појавата на новиот сој ОМИКРОН, крипто токенот „Омикрон“ ја зголеми вредноста за над 900%

Објавено

на

Се ближи крајот на 2021 година и веќе сè е токенизирано, односно криптовалутите се веќе секојдневие. Но, по големиот раст од неодамна, крипто пазарите и генерално криптовалутите паднаа минатата недела по веста за новата варијанта на коронавирусот Омикрон. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Колку изнесува К15 за оваа година?

Објавено

на

Вработените во приватниот сектор, до крајот на годината ќе добијат регрес за годишен одмор попознат како К-15. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Почна исплатата на ноемвриските пензии

Објавено

на

Од денеска започна исплатата на ноемвриските пензии кои ќе се исплаќаат етапно со цел поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно