Connect with us

Останато

Во Британија стравуваат поради најавеното зголемување на даноците

Објавено

на

Богатите претприемачи во Белика Британија стравуваат од претстојното зголемување на даноците во државата – највисоко за изминатите 60 години. Тоа се податоци на анализа на швајцарската банка „Lombard Odier“.

Повеќе од две третини од вкупно 250 од нив стравуваат од најавите за зголемени даноци на богатство. Над 50 проценти од анкетираните сметаат дека е потенцијален проблем зголемувањето на корпоративниот данок и врз трансферите на богатство, пренесува „Bloomberg“.

Во март властите претставија план за брза обнова на екномијата од пандемијата што на краткорочно се бара поддршка за бизнисите и нови инвестиции. Но, на долгорочен план, се предвидува најголемо зголемуивање на даноците за физички лица и за компании.

Според плановите, даночното оптоварување ќе достигне 35 проценти од БДП, што е највисоко ниво од 60-те години на минатиот век. Според плановите за 2023 година, данокот на добивка ќе се зголеми од 19 на 25 проценти, што ќе гарантира дополнителни приходи во државниот буџет во износ од 17 милиони фунти годишно. Од друга страна, Министерството за финансии објави дека компаниите, што ќе направат големи инвестиции во наредните години, ќе добијат даночно олеснување.

Останато

Донесен ребалансот на Буџетот, повеќе финансии за поддршка на стопанството и граѓаните

Објавено

на

Собранието во текот на вчерашниот ден со 56 гласови „за” и 37 „против”, го донесе ребаланост на Буџетот за 2021 година. За ребалансот се гласаше на петтиот ден од расправата во законодавниот дом. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Трговскиот дефицит на САД се зголеми на 91 милијарда долари

Објавено

на

Американскиот извоз на стоки се зголеми за 0,3 проценти во јуни на 145,6 милијарди долари, додека увозот значително се зголеми, за 4,7 проценти, на 236,7 милијарди долари.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Скопје – Економски форум за регионална соработка

Објавено

на

На иницијатива на македонскиот премиер Зоран Заев, на српскиот претседател Александар Вучиќ и на албанскиот премиер Еди Рама, а со поддршка на Стопанските Комори на трите земји, денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка. (more…)

Продолжи со читање


Популарно