Connect with us

Останато

Ворен Бафет “лобира” за израелски државни обврзници

Објавено

на

Кога милијардерот Ворен Бафет вели нешто, финансискиот свет слуша. Овој пат, Бафет лобира или едноставно укажува на купување на израелски државни обврзници.

Во службата на израелската корпорација за развој, која е одговорна за издавање и продажба на државни обврзници во САД, Бафет организира средба со инвеститори од САД, Канада, Мексико и Бразил, со кои во средината на следната недела ќе се сретнат во Њујорк.

 

Целта на средбата е секој инвеститор да продаде помеѓу еден и пет милиони долари во обврзници, а според извештајот на Wall Street Journal, милијардерот гарантира брзо враќање на парите.

 

На слична средба, која се одржа на почетокот од оваа година во Омаха, Небраска, Бафет за управување со компанија Berkshire Hathaway, успешно пласираше 60 милиони евра. На аукција во Њујорк се очекува дека Израел може да продаде до 140 милиони долари во обврзници.

 

Бафет поседува израелските обврзници во вредност од 5 милиони долари.

 

Купувањето на израелски обврзници претставува добра инвестиција која заслужува поддршка од земјите, изјави Бафет во соопштението на израелската корпорација за развој.

 

Останато

Протоколи за работи и континуирана финансиска поддршка за спас на угостителството

Објавено

на

Финансиската помош која се обезбедува за поддршка на реалниот сектор да има континуитет, како и да се обезбедат протоколи за работа за сите дејности кои се дефинирани во Националната класификација на дејности бара Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори на Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Сбербанк се подготвува да лансира сопствена криптовалута до пролет!?

Објавено

на

Најголемиот кредитор на Русија, Сбербанк, поднесе барање до националниот финансиски регулатор да воспостави блокчејн платформа за сопствен дигитален токен наречен „Сберкоин”. Проектот би можел да започне уште оваа пролет. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Владата ја усвои Програмата за економски реформи 2021-2023

Објавено

на

Владата ја усвои тригодишната стратегија за структурни реформи – Програма на економски реформи (ПЕР) 2021-2023, соопшти Министерството за финансии. Програмата, чија подготовка ја координира Министерството за финансии, ја содржи среднорочната макроекономска и фискална рамка, како и структурните реформи што треба да се спроведат, а кои се утврдени преку заеднички дијалог со Европската комисија.

(more…)

Продолжи со читање

Популарно