Connect with us

Останато

Ворен Бафет за светските берзи: Ми требаа 89 години да доживеам вакво нешто

Објавено

на

Еден од најпознатите светски инвеститори и директор на американскиот конгломерат „Berkshire Hathaway”, Ворен Бафет во интервју за „MarketWatch” изјави дека тој не ги видел ваквите трендови на светските берзи 89 години односно целиот негов живот.

Безвременскиот инвеститор, на прашањето на новинарите, „Што се случува на Вол Стрит?“ преку смеа одговори дека „сè е можно да се доживее на берзите, ако доволно долго се задржиш“.

Тој направи паралела помеѓу сегашната паника и криза на Вол Стрит со онаа од 1987 година кога светските берзи изгубија 1,7 трилиони долари во ненадеен и неочекуван настан, познат како „Црн понеделник“. Бафет ги советуваше инвеститорите сега да ги следат берзите „секунда по секунда“ бидејќи секоја вест има драматичен ефект врз порастот или падот на цените на акциите.

Се разбира, Буфетот има мала причина да се грижи. Според последните податоци, неговата компанија „Berkshire Hathaway” е вредна 128 милијарди американски долари.

Тој самиот минатата недела купи акции на една од најголемите американски авиокомпании „Delta Air Lines“ за 45,3 милиони американски долари и во моментов поседува 11 проценти удел во компанијата.

Иако, некои аналитичари го оспорија неговиот потег, сметајќи дека авиокомпаниите нема да се опорават од коронакризата уште долго време, и други инвеститори, вклучувајќи ја и американската инвестициска банка „Citigroup“, го следеа неговиот пример.

Авиокомпаниите кои сега се на работ на бездната и бележат огромни загуби, според Ворен Бафер, би можеле да бидат добра долгорочна инвестиција.

Останато

Користењето на вештачка интелигенција е секојдневие во работењето на ИутеКредит

Објавено

на

Креирањето на исклучително корисничко искуство на нашите клиенти е мисијата на Иуте Кредит. Како напредна финтек компанија користиме напредни технологии во секојдневното работење особено при услужувањето на клиентите. Нашата мобилна апликација Мој Иуте (MyIute), достапна и преку нашата веб страна, овозможува целосно самоопслужување, независност и дискреција. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Дури 40% онлајн продавници во ЕУ користат манипулативни техники

Објавено

на

Од 399 онлајн продавници кои властите на Европската унија ги контролираа во претходниот период, дури 148 учествуваат во манипулативен бизнис, соопшти Европската комисија. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

КРИПТОВАЛУТИТЕ СЕ ПОВТОРНО ИН – Биткоинот порасна за 40% во јануари!

Објавено

на

Големите инвеститори повторно почнаа да вложуваат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година. Инвеститорите забележаа прилив од над 117 милиони долари минатата недела, најголем неделен пораст од јули минатата година, според податоците на „CoinShares“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно