Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Ворен Бафет донирал 3,4 милијарди долари

Објавено

на

Милијардерот дел од своите акции ги подари на Фондација Бил и Мелинда Гејтс, како и на четири фондации поврзни со фамилијата Бафет под раководство на членови од неговото семејство.

Една од организациите, што се фокусира на образование, е именувана по неговата покојна жена Сузан, додека останатите ги управуваат неговите два сина и ќерката. Заклучно со вчерашната донација од 3,4 милијарди долари, досега инвеститорот има донирано 31 милијарда долари во добротворни цели.

Уште во 2006 година Бафет најави дека сите свои акции од компанијата Berkshire Hathaway ќе бидат донирани постепено.

Бафет моментално вреди 82 милијарди долари и е третиот најбогат човек во светот, веднаш зад Бил Гејтс и Џеф Безос.

Останато

Тевдовски: „Фич“ ја потврди добрата фискална политика и реформите во јавните финансии

Објавено

на

Извештајот на кредитната агенција „Фич“, со кој го подигна кредитниот рејтинг на земјава после 13 години, е сериозна потврда за исправната фискална политка, а потенцирани се и реформите кои се направени во системот на јавни финансии. Ова го посочи министерот за финансии Драган Тевдовски презентирајчи го извештајот на кредитната агенција. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Запознајте го Славе Стефановиќ: До 15% поевтин живот благодарение на платформата на Cashback

Објавено

на

Како Славе Стефановиќ ја изгради својата мрежа на пријатели во Cashback и добива

дополнителни попусти кај 1800 трговци (more…)

Продолжи со читање

Останато

Тевдовски: Прогресивниот данок дава ефекти!

Објавено

на

Министерот за финансии, Драган Тевдовски изрази задоволство од ефектите на прогресивното одданочување. Тој вели дека приходите од персоналецот за 5 месеци забележале пораст од 17,4%. Сите тврдења дека ќе се намали вработеноста, ќе се зголеми даночната евазија, ќе се намалат платите, според него се покажале како неточни. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange