Connect with us

Останато

Ворен Бафет донирал 3,17 милијарди долари на пет фондации

Објавено

на

Милијардерот Ворен Бафет донирал 3,17 милијарди долари во форма на акции од неговата компанија „Berkshire Hathaway“ на пет добротворни фондови, пренесува Ројтерс.

Огромната донација е дадена на 5 семејни добротворни друштва, меѓу кои Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс.

 

Ворен Бафет е во топ 5 на најбогатите луѓе во светот. Се смета дека неговата банкарска состојба изнесува над 77 милијарди долари. Тој е познат по скромниот начин на живот. Живее во иста куќа од над 50 години.

 

За последните 11 години, Бафет, донирал над 27 милијарди долари, вклучувајќи околу 21,9 милијарди долари за фондацијата на семејството Гејтс.

 

Останато

Протоколи за работи и континуирана финансиска поддршка за спас на угостителството

Објавено

на

Финансиската помош која се обезбедува за поддршка на реалниот сектор да има континуитет, како и да се обезбедат протоколи за работа за сите дејности кои се дефинирани во Националната класификација на дејности бара Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори на Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Сбербанк се подготвува да лансира сопствена криптовалута до пролет!?

Објавено

на

Најголемиот кредитор на Русија, Сбербанк, поднесе барање до националниот финансиски регулатор да воспостави блокчејн платформа за сопствен дигитален токен наречен „Сберкоин”. Проектот би можел да започне уште оваа пролет. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Владата ја усвои Програмата за економски реформи 2021-2023

Објавено

на

Владата ја усвои тригодишната стратегија за структурни реформи – Програма на економски реформи (ПЕР) 2021-2023, соопшти Министерството за финансии. Програмата, чија подготовка ја координира Министерството за финансии, ја содржи среднорочната макроекономска и фискална рамка, како и структурните реформи што треба да се спроведат, а кои се утврдени преку заеднички дијалог со Европската комисија.

(more…)

Продолжи со читање

Популарно