Connect with us

Останато

Ворен Бафет го зголеми уделот во Bank of America

Објавено

на

Еден од најпознатите инвеститори Ворен Бафет во јули купил акции вредни 1,7 милијарди долари од „Bank of America“, пренесува „Bloomberg“.

Купувањата се реализирани преку „Berkshire Hathaway“, која веќе има удел вреден 25 милијарди долари во инвестициската банка.

Од почетокот на годината, акциите на „Bank of America“ опаднаа за 30%, но во минатата недела додадоа 4,3%, откако стана јасно дека Бафет е сè уште активен на пазарот.

Потрошените 1,7 милијарди долари за купувањето акции е еднакво на само 1,2% од слободните парични средства на „Berkshire Hathaway“.

Според податоците од крајот на претходниот квартал, Бафет располага со 137 милијарди долари.

Акциите на „Bank of America“ се рангираат на второто место во портфолиото на „Berkshire Hathaway“, пред нив се само оние на „Apple“.

Криптовалути

Facebook ја пушта во оптек својата криптовалута „Libra“

Објавено

на

„Facebook” ќе ја пушти својата криптовалута „Libra“ веќе во јануари, објави „Financial Times“, повикувајќи се на три извори. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Мухамед Хаџипази од Халкбанк АД Скопје е нов претседател на Надзорниот одбор на Комората на Северо-западна Македонија

Објавено

на

Мухамед Хаџипази, досегашен член на Надзорниот одбор на Стопанската комора на Северо-западна Македонија (СКСЗМ) е именуван за нов претседател на НО на Комората.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Лансирање на е-продавница за време на пандемија – како IQOS го претвори предизвикот во можност

Објавено

на

„Нашиот иницијален план беше да се лансира IQOS на нашиот пазар во почетокот на април, но како ситуацијата со пандемијата стануваше сé посериозна, увидовме дека пандемијата наметна многу побрзо привикнување на корисниците на дигиталните канали, со што стана јасно дека мора да се искористи времето од одложениот старт за да се подготви е-продавница и така со лансирањето на IQOS се започна и со онлајн продажба“. Ова го истакна Јана Дурнева, менаџер за дигитална поддршка и грижа за корисници на производи со намален ризик при Филип Морис Интернешнал на овогодинешната конференција за е-трговија, насловена „E-трговија & COVID-19: Предизвиците и можностите!“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно