Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Криптовалути

Волстрит се повлекува од криптовалутите

Објавено

на

Волстрит тивко се движи надвор од пазарот на криптовалути, објави Блумберг. Додека пазарот и понатаму беше погоден од вестите за измама и претстојните регулативни мерки, имаше време кога се чинеше дека Волстрит почна да се загрева до порастот на крипто-активата.

Минатата година, кога крипто индустрија уживаше најверојатно најголемиот пик во историјата, се чинеше дека многу мејнстрим финансиски компании исто така беа подготвени да се приклучат на бандата. Имиња како Голдман Сакс, Фиделити Инвестментс и Баркли Банк Саладин. сите беа поврзани со извештаи за отварање на криптовалутни поделби, и овие шпекулации испратија бранувања околу финансиската индустрија.

Голдман Сакс беше една од првите фирми на Волстрит да покаже интерес за биткоин фјучерси, а гласините тврдеа дека компанијата работи на развивање на посебно биро за крипто тргување. Инвестициската банка соработуваше со Галакси Дигитал и водеше серија Б инвестиција од 57 милиони долари во фирмата Бигго Холдингс АД во обид да понуди услуги за старателство врз инвестиции во криптовалути. Имаа брз напредок и една година подоцна, Голдман се уште нуди крипто тргување.

Потоа имаме лондонски Barclays Inc. Британската банка покажа голема заинтересираност за криптовалутите за време на бумот, ангажирајќи ги Крис Тиер и Матие Џејбл Дувал да помогнат во дивизијата на дигиталните средства. И двајцата беа ангажирани да помогнат да ги разгледаат можностите каде што банката може да направи напад во крипто светот и да даде препораки, особено што гласините се вртеа дека размислуваат да развијат сопствено крипто биро.

Постојат две причини за тивко повлекување на Волстрит на пазарот; падот на пазарот и недостатокот на регулаторна рамка за криптовалутите. Првата причина е релативно едноставна. 2018 беше дива улица за возење за крипто пазарот, со околу 700 милијарди долари. Компаниите базирани на криптовалути се соочуваат со товарот на овој пазар на мечки, со вести за отпуштања, компании што се преклопуваат, а производителите на рударски апаратури го губат профитот. За регулирање, се верува дека континуираниот недостаток на специфична регулаторна рамка за криптовалутите ќе продолжи да ги одвраќа големите имиња во финансиската индустрија од нурнувањата во секторот.

Криптовалути

Биткоинот забележа највисок раст за една година

Објавено

на

Вредноста на криптоватите, предводена од од најпопуларниот биткоин, драстично се зголеми во последните 24 часа. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Symantec предупредува за постоење на скриени апликации кои “копаат” криптовалути

Објавено

на

Компанијата Symantec објави нов безбедносен извештај во кој предупредува за постоење на осум малициозни апликации коишто се пронајдени во склоп на Windows 10 апликацијата во официјалната продавница, Microsoft Store.

Се работи за апликации кои беа објавени во Microsoft Store помеѓу април и декември 2018 година и содржат компонента којашто служи за “копање” на криптовалутата Монеро, а тоа корисниците кои ја инсталирале Windows 10 апликацијата, не го знаеле. Спорните апликации во просек имале и повеќе од 2.000 рецензии, а веројатно и напумпани оценки.

Самите апликации биле претставени како нови интернет пребарувачи, алатки за репродукција на мултимедијални содржини и за преземање содржини од интернет, како и водичи за оптимизација на батериите. Се верува дека зад сите овие апликации стои еден  ист програмер или група на програмери.

По добивањето на деталите за овие малициозни апликации, Мајкрософт веднаш ги повлече од продажба.

Имињата на осумте контроверзни апликации за кои алармира Symantec се:

  1. Fast-search Lite,
  2. Battery Optimizer (Tutorials),
  3. VPN Browser,
  4. Downloader for YouTube Videos,
  5. Clean Master (Tutorials),
  6. FastTube,
  7. Findoo Browser 2019,
  8. Findoo Mobile & Desktop Search.
Продолжи со читање

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање
project

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange