Connect with us

Анализи

Волстрит повторно ќе падне!

Објавено

на

Вчерашниот ден, 27.06. беше пеколен за многу компании на Волстрит. Акциите на многу од компаниите доживеаа падови, а најмногу се одрази на технолошките компании во просек за 1.5%.

Ваквите падови се должат на напнатоста во трговските односи меѓу Вашингтон и Пекинг по новите пораки од Белата куќа за ограничување на инвестициите во кинески компании во американскиот технолошки сектор.

Sow Jones падна за 165 бодови или 0,68% на 24.117 бодови, а S&P 500 падна за 0,86% на 2.699 бодови, додека индексот Nasdaq изгуби 1,54% и падна на 7.445 бодови.

Претседателот на САД Доналд Трамп се заканува со нов бран царини ако Кина не направи поголеми отстапки, но Пекинг не попушта ои најавува противмерки со ист интензитет.

Трговските тензии дополнително растат и со влошувањето на односите меѓу САД и ЕУ која од петокот наплаќа царини од 25% на увоз на американски производи. Ваквата постапка на ЕУ е одговор на одлуката на Вашингтон да воведе царини на увозот на челик и алуминиум.

 

Анализи

Златните резерви на моќните држави

Објавено

на

Ако ги рангираме топ 10 најдобрите централни банки во светот нема да забележиме голема промена од година во година. Но, тоа што ќе го забележиме како промена е големината на нивните резерви. Сепак, ниту една држава не може да го надмине САД.

Шест години по ред пак Русија е најголемиот купувач на злато, и нејзините резерви веќе надминуваат 220 тони, претекнувајќи ја Кина, која е на петтото место, покажува истражувањето GFMS Gold Survey.

Земјите со најголеми резерви на злато во првите месеци од 2018 година:

1. САД – 8133,5 тони / 75,2% од резервите на земјата;

2. Германија – 3371 тони / 70,6% од резервите на земјата;

3. Италија – 2451,8 тони / 67,9% од резервите на земјата;

4. Франција – 2436 тони / 63,9% од резервите на земјата;

5. Русија – 1909,8 тони / 17,6% од резервите на земјата;

6. Кина – 1.842,6 тони / 2,4% од резервите на земјата;

7. Швајцарија – 1040 тони / 5,3% од резервите на земјата;

8. Јапонија – 765,2 тони / 2,5% од резервите на земјата;

9. Холандија – 612,5 тони / 68,2% од резервите на земјата;

10. Индија – 560,3 тони / 5,5% од резервите на земјата;

Продолжи со читање

Анализи

Зошто е многу важно здравственото – патничко осигурување

Објавено

на

За планирање на одмор е потребно време и пари. И покрај вашите добри намери, животот е непредвидлив и може да се најдете во тешка ситуација на непознато место. Затоа е важно да се чувствувате сигруно и безбедно дури и ако се случи најлошото. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Што да направите ако банкоматот ви ја ,,проголта” картичката!?

Објавено

на

Дали ви се случило банкоматот да ви ја “проголта“ картичката и во истиот момент да не знаете што да направите, а парите ви се повеќе од потребни? Или можеби сте ваделе пари од банкомат, парите ви се симнати од сметката, а банкоматот не ви ги исфрлил? (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange