Connect with us

Останато

Внимателно тргување на Wall Street се чека одлуката на FED

Објавено

на

На американските берзи во понеделникот се тргуваше внимателно затоа што инвеститорите во недостаток на значајни економкси податоци се фокусираа на почетокот на дводневниот состанок на американската централна банка, од која се очекува да ги зголеми каматните стапки.

Dow Jones зајакна 0,10%, на 20.881,48 поени, додека S&P 500 порасна 0,87%, на 2.373,47 поени, а Nasdaq индексот 0,24%, на 5.875,78 поени.

 

Речиси 90% од учесниците на берзата се убедени дека FED на состанокот кој почнува денес ќе ги зголеми каматните стапки, посебно по добрите податоци од пазарот на труд објавени минатата недела. Само прашањето е колку ќе биде агресивно заострувањето на монетарната политика, односно дали FED оваа година ќе ги зголеми каматните стапки два или повеќе пати, велат аналитичарите.

Останато

Од 28-ми започнува етапната исплата на јунските пензии

Објавено

на

Владата на Република Северна Македонија на последната седница ја усвои Информацијата за исплата на пензии за месец јуни 2022 година со задолжување на Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27 јуни. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во Велика Британија највисока во последните 40 години

Објавено

на

Инфлацијата во Велика Британија се зголеми на 9,1 проценти на годишно ниво во мај, што е највисоко во изминатите 40 години, покажува извештајот објавен од Националната канцеларија за статистика на Обединетото Кралство. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економиите на САД и ЕУ во пад, расте ризикот од глобална рецесија

Објавено

на

Економиите на САД и на Европската Унија покажуваат значаен пад во јуни, како резултат на порастот на цените за храната, цените на енергенсите и намалената побарувачка на останатите производи и услуги. Со тоа се зголемува ризикот за глобална рецесија. (more…)

Продолжи со читање


Популарно