Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Криптовалути

Влијанието на вештачката интелигенција врз криптовалутите

Објавено

на

Неодамна, компанијата IBM започна со истражување на тема криптовалути и блокчејн технолофија, што јасно зборува за важноста која една од водечките светски компании им придава на оваа тема. Познат е систем на вештачката интелигенција развиен од IBM под името Watson и кој имал своја примена во различни области.За време на истражувањето беа направени обиди да се применат развиени модули за вештачка интелигенција во криптографски системи. Детално се анализира деталната анализа на блокчејн технологијата и способноста да се подобри системот со користење на AI (Вештачка интелигенција) систем. Во оваа прилика, го анализиравме системот на интернет на нештата (IoT) и можностите за нејзино вклучување во блокчејн технологијата.

Основен предмет на истражувањето е дистрибуцијата на компјутерски капацитет за време на извршувањето на операциите во блокчејн технологијата и изнаоѓање на оптимален начин за користење на IoT мрежата со цел да се извршат трансакции на криптовалути што е можно поскоро.

Познато е дека стапката на извршување на трансакциите е еден од ограничувачките фактори за неговата примена. Истражувањето беше спроведено од страна на истражувачите од IBM Research кои тврдат дека најдоа начин да ја трансформираат и комбинираат самата блокчејн архитектура за да постигнат оптимална распределба на ресурсите и максимална брзина на извршување на трансакциите на криптовалутите. Истражувањето го користеше системот Watson кој има способност да учи правила независно врз основа на претходно решени задачи.

Исто така се тврди дека системот е тестиран и се покажа дека системот навистина се работи – PОW (Proof-of-Work). Овој систем проект е наречен Hybrid IoT blockchain. Системот е многу сигурен и многу поголема брзина за извршување на трансакции. IBM, во своето истражување ја истакна оваа функција и се занимаваа со оптимизирање на работа и координација меѓу различните IoT уреди.

Исто така, беше тестиран и рударскиот хардвер на Cryptowool. Конвенционалните рударски хардвер како ASIC и графичките картички се разликуваат значително од IoT уредите во нивните пресметковни капацитети. Треба да се има на ум дека IoT е широка категорија која вклучува сè, од температурни сензори на автомобилот кој е поврзан на интернет до криптовалути.

Вештачката интелигенција стана невидлив, но неповратен дел од нашиот живот и без неа многу процеси не би можеле да се случат. Сигурно е дека АI ќе го реализира своето влијание во областа на криптовалутите и тоа на начин што не можеме да го предвидиме во скоро време.

Криптовалути

Американско регулаторно тело бара Фејсбук да се откаже од криптовалутата

Објавено

на

Биткоинот се урна со вредноста во крајот на неделата при тргување во Азија откако регулатори во САД побараа Фејксбук да запре со разработката на сопствена криптовалута, објавија американски медиуми. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот е повторно во мода

Објавено

на

Најголемата светска криптовалута биткоин достигна дневен максимум од 11,307.69 долари според платформата CoinDesk, која ги зема во предвид цените на дигиталните валути на различни берзи. Тоа е највисоко ниво од 5 март 2018 година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Хакери украле 7.000 криптовалути во вредност од 41 милиони долари

Објавено

на

Хакери украле биткоини во вредност од 41 милион долари од берзата Бајненс, една од најголемите берзи за криптовалути во светот, соопшти компанијата. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange