Connect with us

Странски банки

Влегување во банка само со две дози на вакцина!?

Објавено

на

На вработените и клиентите на мултинационалната инвестициска банка „Morgan Stanley” од Њујорк ќе им биде забранет влез во зградата освен ако не се целосно вакцинирани против коронавирусот. Невакцинираните вработени ќе мора да работат од дома, според извори запознати со одлуката на банката.

Новите правила ќе стапат на сила следниот месец за да се овозможи укинување на одредени ограничувачки мерки со цел спречување на ширење на инфекцијата со Ковид-19. Минатата недела управата на банката ги повика вработените да се вратат во своите канцеларии, пренесува „BBC”.

Во внатрешниот меморандум се наведува дека од 12 јули сите вработени, клиенти и посетители ќе треба да потврдат дека биле целосно вакцинирани за да пристапат до просториите на зградата во Њујорк, како и до оние во Вестчестер.

„Morgan Stanley” веќе издвои работни простории во некои одделенија во кои можат да влезат само вакцинираните, вклучително и оние каде се обработуваат институционални хартии од вредност и оние каде се управува со богатството на ВИП клиентите.

На почетокот на овој месец, извршниот директор на банката, Џејмс Горман, рече дека ќе биде разочаран доколку вработените не се вратат во своите канцеларии до крајот на септември.

Странски банки

Светска банка го откажа извештајот Doing Business поради „местење“ на рангирањето

Објавено

на

Светската банка го откажа објавувањето на извештајот за регулативата за водењето бизнис во земјите ширум светот откако истрагата открила „непримерен притисок“ на челниците при составување на табелата и спорниот пласман на Кина но и на Саудиска Арабија, Обедиенетите Арапски Емирати и Азербејџан. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Србија издаде “зелена обврзница” на износ од една милијарда евра за прв пат во својата историја

Објавено

на

Со издавањето на зелената обврзница, Србија во четвртокот стана една од ретките европски земји и единствена европска земја надвор од Европската унија што издаде зелен инструмент, објави Народната банка на Србија, наведувајќи дека Србија реализирала две емисии на меѓународниот финансиски пазар.Еврообврзница во евра (двојна транша). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

(ВИДЕО) Германската централна банка пере пари во вистинска смисла на зборот!?

Објавено

на

Кога банкнотите ќе се извалкаат, германската централна банка Бундесбанк, ги пере во вистинска смисла на зборат. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно