Connect with us

Странски банки

Висок раст на акциите на НЛБ Групацијата

Објавено

на

Поминаа точно три години откако акциите на НЛБ почнаа да котираат на Љубљанската берза “LJSE“. Во тоа време, аналитичарите беа доста скептични бидејќи сеќавањето за падот на акцијата на Нова КБМ сè уште беше доста живо.

Поточно, со акциите на НЛБ почна да се тргува на 14.11.2018 година, а првата поединечна цена беше 56,65 евра.

Но, сега приказната е поинаква, НЛБ Групацијата одлично заработува и сериозно го проширува својот бизнис со големи аквизиции на неколку регионални пазари.

Во првите девет месеци од годинава, добивката на НЛБ Групацијата изнесува 205,5 милиони евра што е за 96 проценти повеќе во однос на истиот период од претходната година. НЛБ Групацијата планира да им исплати дивиденда на акционерите во износ од 67,4 милиони евра или 3,37 евра бруто по акција.

Акцијата минатата недела порасна за пет проценти и надмина 80 евра. Само во ноември акциите поскапеа за 10%, а годинава акциите на НЛБ за пораснати за речиси 80 проценти.

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Централните банки во светот забрзано се префрлаат од доларот кон златото

Објавено

на

Централните банки во целиот свет забрзано ги зголемуваат резервите на злато кои ги имаат и кои минатата година достигнаа максимум во последните 31 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

2021 година ќе биде рекордна во однос на профитите за американсите банки!?

Објавено

на

Најголемите банки на „WallStreet” наскоро треба да пријават рекордни профити во 2021 година, благодарение на високите приноси во секторот на инвестициското банкарство и помалите од очекуваните загуби од кредитите. (more…)

Продолжи со читање

Популарно