Connect with us

Криптовалути

(ВИДЕО) Спојувањето на етериум може да ја поттикне цената на биткоинот нагоре!?

Објавено

на

Популарниот крипто-аналитичар Бенџамин Кауен анализира како етериум може да ја поттикне цената на најпознатата криптовалута биткоинот нагоре.

Во новото видео, трговецот објасни како нивото на доминација на биткоин или вкупниот процент од пазарната капитализација на криптовалутата што се состои од средството, се намали кон крајот на 2020 година од околу 73% на 41%.

Кауен рече дека претстојното преминување на етериум на „Proof-of-Stake” (PoS) може да ги поттикне инвеститорите да ги префрлат своите средства во биткоин, што сугерира дека може да има распродажба околу спојувањето на етериум.

„Кога ќе се смени [нивото на доминација на BTC]? Кога ќе се врати назад? Кога би требало само да шпекулирам, една од работите за кои би требало да размислувам е кои се некои важни настани кои претстојат и во кој момент може да се промени наративот и можеби да има различни пондерирања на портфолијата? Мислам дека една од најголемите работи е очигледно спојувањето на Ethereum. Сигурно има голема динамика зад тоа во моментот… и теоретски ова доаѓа во септември, кога ќе премине од PoW во PoS Не би ме изненадило да видам дека доминацијата на [Биткоин] почнува да се менува можеби во септември, ако веќе не е дотогаш, а причината е што повторно навлегуваме во овој голем настан на Ethereum и тоа изгледа како разумно место каде што луѓето можат да прераспределат дел од нивните паричници“, истакна тој.

Сепак, Кауен истакна дека е можно спојувањето да биде одложено, како што се случило многу пати во текот на годините.

Криптовалути

БИТКОИНОТ ЌЕ ДОСТИГНЕ ДО 100.000 ДОЛАРИ – Криптозимата заврши!?

Објавено

на

Најпознатата криптовалута биткоин би можела да достигне вредност од 100.000 долари до крајот на 2024 година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

КРИПТОВАЛУТИТЕ СЕ ПОВТОРНО ИН – Биткоинот порасна за 40% во јануари!

Објавено

на

Големите инвеститори повторно почнаа да вложуваат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година. Инвеститорите забележаа прилив од над 117 милиони долари минатата недела, најголем неделен пораст од јули минатата година, според податоците на „CoinShares“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Премиерот Ковачевски апелира: Да не се копаат криптовалути зашто тоа троши многу струја!

Објавено

на

Премиерот Димитар Ковачевски апелира да не се копаат крипто валути зашто потрошувачката на струја при овој процес е енормна. (more…)

Продолжи со читање

Популарно