Connect with us

Останато

(ВИДЕО) Најбогатиот Кинез предупредува: Технологијата може да доведе до трета светска војна

Објавено

на

Кинескиот милијардер Џек Ма предупреди дека технологијата може да доведе до трета светска војна. За време на Светскиот економски форум во Давос основачот на платформата за онлајн трговија Alibaba прокоментира дека историјата е показател дека технолошките иновации се главен фактор за глобалните конфликти.

„Првата светска војна се должи на првата технолошка револуција, втората технолошка револуција ја предизвика Втората светска војна, се приближува Третата технолошка револуција“, заклучи Ма.

Ова не е прв пат, Џек Ма да даде предупредување на оваа тема. Тој, исто така, зборуваше на оваа тема и во 2017 година.

Слични предупредувања се направени од други лидери во технолошката индустрија. Извршниот директор на „Tesla“, Елон Маск минатата година изјави дека конкуренцијата меѓу владите за лидерство во областа на вештачката интелигенција најверојатно ќе биде причина за трета светска војна.

Останато

Ангеловска: Инвестиции во луѓе, технологии и ефикасна администрација за посилно темпо на економски раст

Објавено

на

Инвестицијата во човечкиот капитал, во технологии како и реформи за брза ефикасна администрација, ќе овозможи континуитет во економскиот раст кој пак ќе биде генериран од приватниот сектор, вели во интервју за Капитал министерката за финансии Нина Ангеловска потенцирајќи дека е потребно државата преку фискалната политика да биде ветер во грб на приватниот сектор од повеќе аспекти. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Ангеловска и Деспотовски со предлог да се формира регионален ФИТР со седиште во Скопје

Објавено

на

Основање регионален фонд што ќе работи по примерот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) е предлог што министерката за финансии Нина Ангеловска и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) Јован Деспотовски го дадоа на денешниот Самит на раководители на акцелераторот за конкурентност и иновации, а седиштето на фондот би бил во Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Седум нови земји на “сивата листа” на финансиери на тероризмот

Објавено

на

Меѓународната агенција за следење на финансирање на тероризмот (ФАТФ) соопшти дека додала седум нови земји на “сивата листа” поради пропусти во борбата против финансирање на терористички групи и перење пари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно