Connect with us

Останато

(ВИДЕО) Кога газдата ќе ти подели бонус од 10 милиони!

Објавено

на

Декември е време кога работниците низ целиот свет ги очекуваат своите божиќни бонуси, но основачот и извршниот директор на градежната фирма во Балтимор, Едвард Сент Џон, го крена нивото прилично висока и тешко достигливо за сите шефови ширум светот.

Господинот Сент Џон организираше Божиќна забава за сите свои 198 вработени, најавувајќи дека ќе им подели неверојатни 10 милиони долари на своите работници.

Еве ги нивните реакции откако ја слушнаа радосната вест:

Работниците кои работат подолго за компанијата St.John Properties добиле повисоки бонуси, но просечната сума што работниците ја добиле е 50.000 американски долари. Сепак, тоа не е се што добија работниците. Покрај овој бонус, тие го добија и годишниот бонус што традиционално го добиваат секоја година.

Како што се очекуваше, работниците со воодушевување плачеа кога добија црвени коверти со бонус. Газда Едвард ги израдува најавувајќи дека сите добиваат бонус затоа што компанијата ја постигнала својата цел да изгради површина од 20 милиони квадратни метри на територијата на САД.

„За да го прославиме постигнувањето на нашата цел, сакавме да ги наградиме нашите работници на таков начин што тоа ќе има значително влијание врз нивните животи. Благодарен сум на секој наш вработен за нивната работа и посветеност и не можев да замислам подобар начин за да им го покажам тоа“, рече извршниот директор на компанијата Едвард Сент Џон.

Останато

Ангеловска: Инвестиции во луѓе, технологии и ефикасна администрација за посилно темпо на економски раст

Објавено

на

Инвестицијата во човечкиот капитал, во технологии како и реформи за брза ефикасна администрација, ќе овозможи континуитет во економскиот раст кој пак ќе биде генериран од приватниот сектор, вели во интервју за Капитал министерката за финансии Нина Ангеловска потенцирајќи дека е потребно државата преку фискалната политика да биде ветер во грб на приватниот сектор од повеќе аспекти. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Ангеловска и Деспотовски со предлог да се формира регионален ФИТР со седиште во Скопје

Објавено

на

Основање регионален фонд што ќе работи по примерот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) е предлог што министерката за финансии Нина Ангеловска и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) Јован Деспотовски го дадоа на денешниот Самит на раководители на акцелераторот за конкурентност и иновации, а седиштето на фондот би бил во Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Седум нови земји на “сивата листа” на финансиери на тероризмот

Објавено

на

Меѓународната агенција за следење на финансирање на тероризмот (ФАТФ) соопшти дека додала седум нови земји на “сивата листа” поради пропусти во борбата против финансирање на терористички групи и перење пари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно