Connect with us

Останато

Вештините на најуспешните луѓе во светот

Објавено

на

Вештини кои успешни луѓе ги поседуваат е нешто кое се стекнува со тек на време. Се учи, но мора да се посвети големо внимание на нив. Вистината е дека никој од нас не е сезнајко, не е експерт во секоја област. Меѓутоа за да се биде успешен треба да поседуваш одредени вештини кои ќе влијаат на твоето знаење, личен напредок и успех во бизнисот.

Успешните луѓе знаат да останат фокусирани, особено ако водат сопствен бизнис. Водењето сопствен бизнис значи соочување со многу фактори. Тие секојдневно влијаат на бизнисот и ја отежнуваат работата на претприемачите и затоа треба да знаат кои фактори се најзначајни и се фокусира на нив. Сопствениот бизнис носи и развој на менаџерски вештини. Успешен бизнис значи поставување на вистинските луѓе на вистинските работни места. Успешените менаџери знаат како да ги менаџираат луѓето во компанијата.

Успешните луѓе знаат како да излезат од својата комфорна зона, знаат како да ја видат големата слика на бизнисот. Лесно е да се фокусираш на секојдневните активности, но долгорочната визија е главниот фокус на успешните луѓе.

Способноста да паузираат, да се видат себе си и проектираат во иднина, но и желбата и споснобноста за учење се карактеристики кои луѓето ги прават успешни. Учете од своите и од грешките на другите. Барајте совети.

На крајот на денот, упорноста и работата се клучот на успехот и се златно правило за блескава кариера.

Останато

Уапсени членови на меѓународна група која ограби сефови во две македонски банки

Објавено

на

Обвинителството за организиран криминал отвори истрага против седуммина осомничени за ограбување сефови во две македонски банки, објави Сакам да кажам. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Потпишан меморандум за соработка помеѓу ЗВРМ и ИОРРМ

Објавено

на

На 09-ти Јануари 2019 година, Здружението на Внатрешни Ревизори на Македонија (ЗВРМ) и Институтот на овластени ревизори на Република Македонија (ИОРРМ) потпишаа Меморандум за соработка, со кој се потврдува взаемната соработка за подигнување на професијата Внатрешен Ревизор и Овластен Ревизор на повисоко ниво, промовирање на стручноста, знаењето и професионалноста на своите членови. (more…)

Продолжи со читање

Останато

УЈП РАЗВИ МОДУЛ ЗА АВТОМАТСКИ ПОВРАТ НА ДАНОЦИ

Објавено

на

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, во придружба на Министерот за финансии, Драган Тевдовски, разговараа за реализираните проекти и реформите на УЈП во изминатата година како и за активностите на коишто Управата за јавни приходи ќе се посвети во текот на 2019 година. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange