Connect with us

Компании

Вештачка интелигенција во банкарска индустрија е можност од 1 трилион долари

Објавено

на

На планетата има околу 7,5 милијарди луѓе. Но, тој број е огромен во споредба со бројот на поврзани уреди низ целиот свет. Според “Автономна”, компанија за финансиски истражувања, луѓето поседуваат по три паметни уреди со вкупна вредност од околу 22 милијарди долари. И бројот на паметни уреди ќе продолжи да експлодира, при што фирмите со ризичен капитал ќе фрлаат 10 милијарди долари годишно во компании што работат со AI, фокусирајќи се на дигитално поврзани уреди.

За финансиските институции, нивниот дел од оваа масовна AI пита претставува можност од 1 трилион долари во проектираните заштеди на трошоците. До 2030 година, традиционалните финансиски институции може да намалат до 22% од трошоците.

Еве како влијаат тие заштеди на трошоците:

  • Front Office – 490 милијарди долари во заштеди. Речиси половина од оваа (199 милијарди долари) ќе доаѓаат од намалувања на обемот на мрежите на филијали на мало, безбедноста, набавувачите, касиерите и другиот дистрибутивен персонал.
  • Middle Office  – 350 милијарди долари во заштеди. Само со примена на АИ за усогласување, KYC / AML, автентикација и други форми на обработка на податоци ќе заштедат неверојатни 217 милијарди долари.
  • Back Office- 200 милијарди долари заштеди. 31 милијарда долари од ова ќе се припишат на системи за преземање на ризик и колекции.

Овие бројки се усогласуваат со она што другите аналитичари и истражувачки фирми ги имаат во предвид. Bain & Company ги зацврсти заштедите на околу 1,1 трилион долари, додека Акуентура проценува дека АИ ќе додаде вредност од 1,2 трилиони долари во финансиската индустрија до 2035 година.

Во банкарскиот сектор на САД, 1.2 милиони вработени веќе се изложени на АИ во front, middle и back office, со речиси три четвртини од работниците во front officce користејќи АИ (дури и ако не го знаат тоа). Ако ја вклучите инвестициската и осигурителната индустрија, има 2.5 милиони американски работници за финансиски услуги чии работни места веќе се директно засегнати од АИ.

Компании

Amazon продавниците без каси и касиери стигнуваат и во Европа

Објавено

на

Празниците се најдоброто време кога ја разбираме потребата за онлајн купување, затоа што гужвите низ продавниците се огромни. Дури и да го најдете тоа што ви треба за кратко време, сигурно ќе “заглавите„ на каса. Amazon е првиот бренд кој успеал да отвори продавница во која нема каси. Ваквиот концепт ќе станува се популарен во иднина.  (more…)

Продолжи со читање

Компании

Credissimo со број 1 клиентска услуга во онлајн кредитирањето и уште многу Новогодишни изненадувања

Објавено

на

Со титулата “Најдобра услуга“ помеѓу компаниите за брзи кредити се здоби Credissimo, само 2 години откако официјално ја започна својата дејност во Македонија. Истражувањето за квалитетот на клиентската услуга, помеѓу небанкарските финансиски друштва во државата – “Таен клиент“, беше спроведено меѓу 5-те најпопуларни компании од секторот, кои нудат брзи кредити онлајн. Со идентични прашања и критериуми, беа направени 15 проверки за квалитет, љубезност, информираност и прозрачност кон клиентот по телефон, од страна на една од најголемите интернационални агенции за маркертинг истражувања – IPSOS, која има над 50 интернационални претставништа и е класирана во топ 5 компании за истражувачки услуги во светот. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Прогласени десетте добитници на престижното признание – Македонски квалитет 2018

Објавено

на

Во присуство на брojни гости, традиционално во рамки на манифестацијата Македонски Квалитет, беа прогласени десетте добитници на престижното признание за 2018 година, кое го доделува Сојузот на стопански комори на Македонија под покровителство на претседателот на Република Македонија. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange