Connect with us

Останато

Велика Британија ќе ги намалува рестриктивните мерки со цел да ги заштити работните места

Објавено

на

Британскиот премиер Борис Џонсон им порача на министрите во Владата да ги укинат рестриктивните мерки што е можно поскоро, со цел да спречат околу 3,5 милиони луѓе да не ги загубат работните места, пишува лондонски „The Sun“.

Весникот наведува дека веста доаѓа откако премиерот Борис Џонсон потпишал нови мерки за зајакнување на економијата, откако министерот за економија, Алок Шарма информираше дека повеќе од три милиони работни места во угостителскиот сектор се загрозени.

Според „The Sun“, Џонсон на тоа одговорил со: „Господe!“.

Како што се наведува, британскиот премиер им дал задача на група министри преку програма наречена „Save Summer Six“ да подготват мерки за враќање на животот во нормала до јули, така што животот би се вратил во нормала колку што дозволува ситуацијата.

„Не би рекол дека ќе има цунами од загуба на работни места, но тоа ќе биде прилично голем бран“, излавил официјален претставник на „Whitehall”, запознаен со ситуацијата.

 

Велика Британија е на второ место во светот по бројот на жртви на коронавирусот со 40.465 смртни случаи, а досега во таа земја се пријавени 284.868 заразени лица.

 

Водечките британски лекари и научници го повикаа премиерот Борис Џонсон да направи подготовка на Велика Британија за вториот бран коронавирусот оваа зима, предупредувајќи дека многу повеќе луѓе ќе умрат ако земјата не го подобри својот одговор за  справување со вирусот Ковид-19.

Останато

МФ: Усвоени законските измени за државна гарантна шема и за основање фондови за развој на стопанството

Објавено

на

Министерството за финансии на својот Фејсбук профил објави дека се усвоени измените и дополнувањата на Законот за Македонска банка, со што се овозможува спроведување на државната гарантна шема која е дел од четвртиот пакет антикризни мерки и Стратегијата за заздравување и забрзан економски раст- #SmartERGrowth, како и можноста Развојна банка да формира фондови за поддршка на развојот на стопанството. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Самит Македонија 2025: Технолошкиот развој и вложувањето во човечкиот капитал клучни за економскиот развој

Објавено

на

Зголемувањето на технолошкиот развој и конкурентноста на компаниите, инвестирањето во капитални проекти и вложувањето во човечкиот капитал треба да бидат во фокусот на државата за да се постигне забрзан економски раст и да се подобри животот на граѓаните. Од голема важност е и учеството на дијаспората и нивното инвестирање во сопствената држава. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Норвешка формула за успех на која секој може да и завиди

Објавено

на

Дали норвешкиот државен нафтен фонд е формула за успех во светот на бизнисот и водењето на земјата и дали овој модел е применлив и во други земји? (more…)

Продолжи со читање

Популарно