Connect with us

Странски банки

Велика Британија прави нова кована монета за брегзитот

Објавено

на

Британската влада нареди производство на нова кована монета од 50 пени по повод излегувањето на земјата од членството во ЕУ, кое е предвидено за 31 јануари.

Министерството за финансии на Велика Британија во октомври ја стопира изработката на монетите бидејќи брегзитот, кој беше предвиден за 31 октомври, беше одложен за крајот на јануари. Тогаш требаше да се стопат околу еден милион ковани монети.

Одлуката за повторно производство на монетите пред официјалниот брегзит е донесена по победата на Конзервативната партија на предвремените парламентарни избори. Новата кована монета, изработена од злато, сребро и комбинација на бакар и никел, ќе го носи датумот на брегзитот и пораката „Мир, просперитет и пријателство со сите нации“.

Странски банки

Лагард: Опоравувањето од пандемијата може да се одложи

Објавено

на

Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард се надева дека 2021 година ќе продолжи да биде година на економско закрепнување од пандемијата, и покрај сериозните блокади и загриженоста за појавата на нови мутации на коронавирусот. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Стимулациите на ЕЦБ веројатно ќе имаат незначително влијание врз економијата

Објавено

на

Најновиот пакет мерки на Европската централна банка (ЕЦБ) ќе има мал ефект врз економијата на еврозоната која е уништена од коронавирусот, според анкетата на „Reuters“, која ги намали за половина изгледите за раст во првиот квартал. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Банките во Србија и годинава нема да исплаќаат дивиденда, како ќе постапат домашните банки?

Објавено

на

Банките кои работат во соседна Србија нема да можат да им исплатат дивиденда на своите акционери ниту оваа година, бидејќи важноста на Договорот склучен од НБС и комерцијалните банки минатата година е продолжена со цел да се зачува стабилноста на финансискиот систем во пандемијата, објасни централната банка. (more…)

Продолжи со читање

Популарно