Connect with us

Лични финансии

Важноста на штедењето на пари

Објавено

на

Може да се прашувате зошто има толку голем притисок за да заштедите пари. Ако имате доволно да платите за сè што ви треба, зошто да се грижите за штедење пари секој месец? Постојат различни причини за да почнете да штедат пари. Различни луѓе заштедуваат од различни причини. Причината го олеснува заштедата процесот на заштеда, ако имате јасна цел или цел за парите што ги заштедувате.

Причина #1: Резервиран фонд за итни случаеви

Важно е да имате резервиран фонд за итни случаи за покривање на неочекувани трошоци. Ова може да покрие неочекувани поправки на автомобили, ваша итни медицински случаеви или ненадејна загуба на работното место. Идеално, вашиот фонд за итни случаи треба да биде околу три до шест месеци од вашите трошоци.

Причина #2: Штедете за пензионерските денови

Друга важна причина за заштеда на пари е вашето пензионирање. Колку побрзо ќе почнете да штедите за пензионирање, толку помалку ќе треба да заштедите во иднина.

Причина #3: Штедете за нова куќа

Колку повеќе средства вие самите можете да инвестирате во куќа/стан, толку банките поповолни кредити може да ви дадат. Ќе добиете подобри каматни стапки и ќе можете да си дозволите поголем дом.

Причина #4: Штедете за одмор и луксузни добра

Можете да заштедите за вашата турнеја низ Европа или крстарење на Карибите. Покрај тоа, можете да заштедите за големи предмети како што е PlayStation 4 или нов брод. Вашата преговарачка моќ е посилна ако имате пари на рака за поголеми купувања. Плус не сакате да го плаќате своето патување во Европа во наредните пет години. Или можеби сакате да купите кола, по многу пониска цена само затоа што ќе платите во кеш?

Причина #5: Штедете за вашето образование или за образованието на вашите деца

Секоја година стотици луѓе се враќаат во студентските клупи, без разлика дали одлучиле да магистрирааат или докторираат. Доколку не сте еден од нив, сигурно имате дете кое сакате да го достигне максимумот во образованието. Треба да заштедите што е можно повеќе пари за образование, бидејќи треба да бидат покриени сите трошоци за живот.

Причина #6: Штедете за “потонатите трошоци„

Фонд за потонати трошоци се всушност пари што ги издвојувате за идните поправки или подобрувања на вашиот автомобил, куќа или друга сопственост. Ова планирање може да ви помогне да престанете да се впуштате во вашиот фонд за итни случаи секој пат кога ќе треба да го поправите вашиот автомобил. Можете да ги искалкулирате вашите потребни средства врз основа на очекуваните трошоци на предмети како преуредување на кујната или просекот на неочекувани трошоци.

Лични финансии

7 паметни начини за заштеда на пари за Нова година

Објавено

на

Радост, среќа… тоа се само два збора кои писателите ги користат кога сакаат да го опишат периодот што доаѓа. Но, има и сериозни финансиски импликации. Повеќето од нас, ќе потрошат поголема сума на пари за време на празниците. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Ако го “хакнеме„ Black Friday ќе успееме да заштедиме пари

Објавено

на

Додека продажбата на Black Friday веќе може да се викаат “Масивни попусти”, секогаш има повеќе што може да се стори за да се задржат парите цврсто во вашиот џеб. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Кредитна картичка – дар или проклетство?

Објавено

на

Кога работите да ја изградите или обновите вашата кредитна историја, како користите кредитна картичк е најважно пред сè. Важно е да го користите кредитот на вистинскиот начин да се изгради и одржува добар кредитен рејтинг. За жал, кредитни картички не доаѓаат со прирачник што ви кажува како да ги користите одговорно. Можеби веќесте научиле на потешкиот начин за опустошувачките ефекти од злоупотребата на кредитот, но никогаш не е предоцна да се започне одново. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange