Connect with us

Домашни банки

Важна е САРА КОЧАН…Затоа што љубовта кон танцот ја пренесува на сите

Објавено

на

На рекламните билборди ширум државата деновиве ја забележавме новата кампања на Халкбанк, во чија главна улога се граѓани од различни профили и случајни професии, но она што ги прави значајни во креирањето на целосната слика, е нивниот индивидуален придонес кон креирање на позитивни општествени вредности од поширок контекст.

Една од нив е Сара Кочан, позната во македонската јавност по нејзината посветеност и љубов кон танцот и сопственик на студиото за танци Dancers United МК.

Сара својата љубов кон танцот ја негува уште од мали нозе, откако претходно активно се занимавала со гимнастика и карате, сѐ додека одблиску не се запознала со танците, особено со латино танците, како нејзина посебна опсесија. Оттогаш, Сара активно и професионално се занимава со танц, за во 2013 година, заедно со нејзиниот сопруг Нермин Кочан, да го оформат школото за танци, Dancers United Мк, каде тие својата љубов и знаење за танцот продолжуваат да ги споделуваат и пренесуваат на другите, притоа мотивирајќи ги своите ученици на здрави навики. Денес, школото брои од 250-300 членови, распоредени во  различни програми: латино-американски и карипски танци, хип-хоп и балет, како и фитнес програми зумба, аеробик и пилатес. Со  програмите е опфатена популацијата од 4 години, па нагоре, без горна граница, а исто така постојат и програми за вежбање за родителите со своите деца, како одговор на динамичниот начин на живот.

Јас лично работам од мојата 18-та година, додека стимул за да отворам свој бизнис беше желбата да го работам тоа што ми е пасија. Моето животно мото е: Сакај го тоа што го правиш и работи го со љубов, a инспирација ми се секогаш резултатите на моите танчери и нивното растење. Љубовта кон танцот претставува многу труд, истрајност, работа и дисциплина како и многу дружења, патувања, развивање на натпреварувачкиот дух и настапи во јавност… Сѐ што  е потребно за една личност да биде комплетна. Така што – ДА! Многу ми е важно таа љубов да ја споделам на другите, со цел да развиеме здрави и среќни генерации. Нашата цел е да стимулираме здрав животен стил за генерациите кои доаѓаат, како и да го поттикнеме градењето на нивната самодоверба“, вели Сара Кочан.

Dancers United Мк е општествено одговорна компанија која посветува големи напори за развој на танцова програма за ранливи категории на луѓе и лица со посебни потреби. Во рамките на школото, во соработка дефектолози, развиена е посебна танцова програма за лица со Даунов Синдром, што овозможува поголема социјална инклузија за ранливата категорија во општеството во кое живееме. Инаку, за особено истакнување е успехот на танчарите од оваа програма, кои минатата година во Копенхаген го освоија 3-тото место, а кои беа поддржани од Халкбанк.

Ние промовираме здрав живот и здрави навики и мислам дека тоа е важно за добробитот на секој човек, а важно е што започнуваме со најмалите членови ова да го развиваме од мали нозе и идејата е тие спортски навики и дисциплина да им останат и во понатамошниот живот како навика. И секако, најважно е тоа што ние сме инклузивно студио каде сите се еднакви и ги рушиме стереотипите и бариерите“, додаде Сара.

Инаку, Сара Кочан е дел од корпоративната кампања на Халкбанк „Важни се луѓето“, преку која всушност компанијата оддава признание дека секој еден е еднакво важен, истовремено детерминирајќи ја својата позиција во насока со значењето на името на банката ‒ „Банка на луѓето“. Врз основа на оваа позиција, банката на луѓето гради и негува уникатна, нераскинлива врска со сите корисници, исто онака како што Сара Кочан, и сите останати лица на кампањата, градат и негуваат нераскинлива врска со своите клиенти.

Домашни банки

CyberMonday @i-bank store на Стопанска Банка АД Скопје

Објавено

на

Во екот на најголемите глобални online настани Стопанска банка одлучи да организира свој сопствен online настан со цел промоција на e-commerce кај одбрани локални трговци, но и купувањето online од страна на корисниците на платежни картички.

Cyber Monday ќе се одржи се разбира во понеделник, на 26ти ноември и тоа во i-bank store филијалата на Стопанска Банка.

Учесниците на Cyber Monday ќе добијат износ до 5.000 денари на платежна картичка и термин од 10 минути за online купување на македонски e-commerce страници! Значи, de facto, одлична прилика за бесплатен шопинг 🙂

Се што треба да направите за да пројавите интерес за учество е да одговорите на прашалниот на тука, а потоа очекувајте да бидете извлечени и контактирани за учество во првиот Cyber Monday настан во i-bank store!

Банката по случаен избор ќе избере вкупно 30 учесници кои ќе добијат 10 минутен термин во понеделник, на 26ти ноември да ги испробаат своите online шопинг спобности во филијалата i-bank store. Секако, се што ќе си купат ќе си биде нивно 🙂

Продолжи со читање

Домашни банки

Банките нема да им наплаќаат на социјалните случаи за деблокирање на сметките

Објавено

на

Банките нема да им наплаќаат на социјалните случаи за деблокирање на сметките поради неплатени долгови. На вчерашната средба на Банкарската асоцијација со министерот Тевдовски и министерката Дескоска, банките се согласиле да не наплаќаат надомест доколку се блокира сметка на човек кој е социјален случај, прима алиментација, хуманитарна помош или друг вид заштитен приход. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

ЕБОР: Во Македонија има многу банки, а пазарот е мал

Објавено

на

Во Македонија има многу банки а пазарот е мал. Во најновиот извештај за за транзицијата 2018-2019, ЕБОР сугерира конослидација на банкарскиот сектор и развивање на капацитетите за обновлива енергија. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange