Connect with us

Странски банки

Буџетот на Русија поради пандемијата бележи загуба од 14,2 милијарди долари

Објавено

на

Заменик-министерот за финансии на Русија, Владимир Количев, изјави дека рускиот федерален буџет забележа загуба од повеќе од 1.000 милијарди рубли (околу 14,2 милијарди долари) како резултат на пандемија на коронавирусот.

Обраќајќи се на новинарите во Москва, Количев изјави дека руската економија поминува низ многу тежок период поради корона кризата, пренесува „Анадолија”.

Тој додаде дека очекува буџетскиот дефицит на крајот на годината да биде речиси пет проценти од бруто домашниот производ (БДП).

„Како резултат на преземените мерки заради КОВИД-19, загубата на приходите од извоз на нафта и природен гас во рускиот федерален буџет надмина 1.000 милијарди рубли (околу 14,2 милијарди американски долари)“, изјави Количев.

Тој посочи дека државата планира да го покрие буџетскиот дефицит главно преку задолжување.

„Оваа година, би можеле да го зголемиме износот на задолжување на 5.000 милијарди рубли. Потрошувачката ќе се зголеми од 19.000 на 23 000 милијарди рубли како резултат на пандемијата“, додаде Количев.

Тој нагласи дека тие не сакаат да ги користат државните резерви на Фондот за социјална заштита за потрошувачки цели.

Останато

Бундесбанк: Германското стопанство зимава ќе влезе во рецесија

Објавено

на

Германското стопанство ќе западне во рецесија во зимската половина од годината, по неочекуваното зголемување на активноста во летниот квартал, предупреди Централната банка. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Избрани финалистите на НЛБ Групацијата во проектот #РамкаЗаПомош

Објавено

на

Ако можеме да судиме според ентузијазмот, идеите и иновативноста на компаниите кои годинава учествуваа во проектот #РамказаПомош на НЛБ Групацијата, нема од што да се плашиме кога станува збор за одржливата иднина. Во проектот учествуваа дури 300 компании од шест пазари, со кои главната банкарска групација во Југоисточна Европа бараше одржливи решенија за предизвиците на иднината. Жирито избра 10 финалисти од секој пазар, кои меѓу другото се натпреваруваат и за спонзорски финансиски средства со кои ќе можат да ги реализираат своите идеи. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Швајцарски банкарски гигант ќе и плати на Франција 238 милиони евра за да избегне тужба

Објавено

на

Швајцарскиот банкарски гигант “Credit Suisse” се согласи да плати 238 милиони евра на Франција за да избегне кривично гонење за измама, соопшти надлежниот суд во Париз. (more…)

Продолжи со читање

Популарно