Connect with us

Странски банки

Бундесбанк предвидува значителен пад на германскиот БДП во вториот квартал

Објавено

на

Германската економија ќе забележи значителен пад во вториот квартал, и покрај олеснувањето на мерките воведени за спречување на ширењето на коронавирусот, предупреди германската централна банка „Bundesbank”.

„И покрај олеснувањето на воведените рестриктивни мерки, социјалниот и економскиот живот во Германија сè уште се далеку од она што претходно се сметаше за нормален“, се вели во редовниот месечен извештај на германската централна банка.

Иако многу показатели укажуваат дека макроекономските трендови ќе се подобрат во вториот квартал заради олеснувањето на рестриктивните мерки, неизвесноста за идните движења во економијата е многу голема, велат од „Bundesbank”.

Изгледите за подобрување на пазарот на трудот во наредните месеци се исто така многу слаби, посочува централната германска банка.

Најголемата економија на еврозоната влезе во техничка рецесија во првиот квартал, при што БДП падна за 2,2 проценти на квартална основа, најголема по светската финансиска криза во 2008 година.

Странски банки

Сбербанк се фокусира на е-трговијата како најголем извор на приходи!?

Објавено

на

Најголемата руска банка „Сбербанк” очекува да генерира повеќе од половина од своите приходи во сектори надвор од нејзината основна деловна активност до 2030 година, најавувајќи фокус на е-трговијата. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

JP Morgan Chase е доминантна банка на пазарот на благородни метали

Објавено

на

Во текот на 2020 година, „JP Morgan Chase” имаше рекордни приходи од трговијата со скапоцени метали, околу една милијарда долари и далеку ги надмина своите ривали. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

#EdgarsChristmas (Божиќот на Едгар): Посебна божиќна реклама за оваа невообичаена година

Објавено

на

Веќе трета година по ред, Групацијата Ерсте подготви анимирана реклама посебно наменета за божиќните празници, што несомнено ќе Ви го привлече вниманието со својата креативност. (more…)

Продолжи со читање

Популарно