Connect with us

Останато

Бруто домашниот производ на ЕУ се намали за рекордни 11,9 проценти во вториот квартал

Објавено

на

Во Европската унија и Еврозоната во вториот квартал на 2020 година, економските активности се намалија рекордно на квартална и на годишна основа уште од 1995 година, односно од почетокот на објавувањето на податоците за БДП, покажаа првите проценки на Евростат во петокот.

Сезонски прилагодениот бруто-домашен производ (БДП) во ЕУ во вториот квартал, сè уште обележан со мерки за борба против пандемијата Ковид-19 во повеќето земји-членки, падна за 11,9 проценти во однос на претходниот квартал, што е најголем пад од објавувањето на овие податоци во 1995 година, покажаа прелиминарните проценки на Евростат.

Во Еврозоната, сезонскиот прилагоден БДП, истовремено се намали за 12,1 проценти.

За споредба, во првиот квартал од оваа година, кварталниот пад беше 3,2 проценти на ниво на ЕУ и 3,6 проценти во Еврозоната.

Меѓу земјите членки за кои беа достапни податоците за вториот квартал на 2020 година, најголем пад има во Шпанија, 18,5 проценти. Следува Португалија, со пад на БДП за 14,1 проценти и Франција, со пад од 13,8 проценти.

Германската економија падна за 10,1 проценти во вториот квартал, додека пак економијата на Италија забележа пад на БДП од 12,4 проценти во однос на првите три месеци.

Најмал пад на БДП има Литванија од земјите чиишто податоци беа на располагање. Економската активност на Литванија за намали за 5,1 проценти.

Останато

Хрватски државјанин измамил илјадници српски претприемачи, но не може да биде казнет!?

Објавено

на

Писма и уплатници што деновиве пристигнуваат на адресите на многу компании во Србија, во кои се бара плаќање за одреден деловен регистар до 15.000 динари, испраќа компанијата зад кој стои Кристијан Грубишиќ. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Банките перат валкани пари и никому ништо

Објавено

на

Преку најголемите банки веројатно се испрани две милијарди сомнителни долари, пишува главната уредничка на „DW”, Мануела Каспер-Клериџ. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Објавено

на

Буџетираните средства не се за на хартија, тие треба да се реализираат, за да може да се поттикне економската активност. Ќе се предвидат механизми за оние институции кои се поуспешни во реализацијата да се обезбедат повеќе средства, додека оние кои имаат послаба реализација, тие средства да се усмерат кон вистинските позиции каде има поголем учинок. Ребалансот на буџетот е во тек, а средствата од позициите со помала реализација ќе се насочат кон новиот пакет мерки, вели во интервју за вестите на Сител министерот за финансии Фатмир Бесими. (more…)

Продолжи со читање

Популарно