Connect with us

Криптовалути

Британците забранија реклами кои промовираат купување на биткоини

Објавено

на

Британската национална регулаторна агенција за рекламирање забрани рекламна кампања која им кажува на луѓето во Велика Британија дека е „време да се купи“ биткоин, оценувајќи дека таквото рекламирање не е во ред.

Постерите на платформата за трговија со криптовалути „Луно”, кои оваа година беа залепени на композиции на метроата низ мрежата на подземната железница во Лондон и на автобусите во Лондон, покажуваат исцртана слика на биткоин со пораката: „Ако видите биткоин на земја, време е за купување“, која користи игра на зборови со терминот „underground“ што на англиски значи метро.

Агенцијата за стандарди за рекламирање објави дека рекламирањето во сегашната форма не смее повеќе да се прикажува, бидејќи не ги предупредува луѓето на можните ризиците, пренесува „CNBC”.

Регулаторното тело изјави дека добило четири жалби во врска со тој оглас, со три обвинувања дека „рекламата не ги прикажува ризиците и ги доведува луѓето во заблуда“, а едно тврдење се однесува на тоа дека рекламата го користи неискуството или лековерноста на потрошувачите.

Според агенцијата, рекламната порака „време е да се купи“ може да се толкува како повик за акција и да создаде впечаток дека инвестирањето во биткоин е едноставно и достапно.

„Инвестирањето во биткоин е сложено, нестабилно и може да ги изложи на загуба инвеститорите, што е спротивно на впечатокот што произлегува од рекламата дека оваа инвестиција е едноставна и конвенционална. Затоа, заклучивме дека рекламата неодговорно сугерира дека пристапувањето кон инвестиции во биткоин преку Луно е едноставно и лесно“, стои во одлуката.

На компанијата Луно и беше препорачано во идните маркетинг комуникации да ја презентира „доволно јасно дека вредноста на инвестициите во биткоин е променлива”, односно дека може да паѓаат и да растат и дека мора да ги нагласи активностите на компанијата и пазарот на биткоин кои не се законски регулирани.

Криптовалути

PayPal стартува со купопродажба на криптовалути во Велика Британија

Објавено

на

„PayPal Holdings Inc” (PYPL.O) ќе им овозможи на клиентите во Велика Британија да купуваат, продаваат и чуваат биткоини и други криптовалути почнувајќи од оваа недела, соопшти компанијата, пренесува „Reuters”. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот достигна 50.000 долари, највисоко ниво во последните три месеци

Објавено

на

Биткоинот го продолжи трендот на закрепнување, достигнувајќи вчеравечер вредност од 50.000 долари, наведе „CoinDesk“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Најголемата фудбалската суперѕвезда Лионел Меси, дел од парите од ПСЖ ќе ги добива во криптовалути!?

Објавено

на

По долго време заврши трансфер сагата на најголемата фудбалска суперзвезда Лионел Меси, кој и покрај желбата да остане во својот омилен клуб Барселона, на крајот беше речиси приморан да ги промени клупските бои и да се пресели во Париз Сен Жермен. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно