Connect with us

Странски банки

Британскиот банкарски гигант ХСБЦ формираше Комитет на Кинеската Комунистичка партија во банката

Објавено

на

„HSBC Holdings Plc” стана првиот странски кредитор кој формираше Комитет на Кинеската Комунистичка партија (ККП) во рамките на својата подружница за инвестициско банкарство и посредување за тргување со хартии од вредност во земјата, потег што ја нагласува тензијата со која се соочува банката додека се обидува да се движи меѓу Пекинг и западот, објави во четвртокот „Financial Times“.

Кинеската инвестициска банка на кредиторот, „HSBC Qianhai Securities”, неодамна формираше комитет за ККП, според две лица запознаени со одлуката. Овој потег уследи откако „HSBC” го зголеми својот удел во заедничкото вложување, кое го започна во 2015 година, на 90 проценти од 51 отсто колку што поседуваше во април, пренесува „FT”.

Да се ​​има одбор на членови на Комунистичката партија е согласно кинескиот закон за кинески компании, но тоа сè уште не е „широко“ имплементирано во странските финансиски групации кои работат во земјата, пренесува „FT”.

Обично се формира од тројца или повеќе вработени кои се исто така членови на кинеската комунистичка партија. Комитите служат со двојна цел како синдикат на работници и како средства со кои партиски членови се поставуваат во високиот менаџмент на компанијата, понекогаш во директорска или раководна улога.

Потегот на „HSBC” ќе изврши притисок врз другите странски банки да го следат примерот. Некои испитуваат дали од нив се бара тоа да го сторат откако ќе ја преземат целосната сопственост на нивните хартии од вредност и брокерските операции во изминатите две години, велат неколку високи луѓе во тие институции.

„Тоа е значајно во смисла каде HSBC ја распределува својата иднина“, рече еден од луѓето запознаени со одлуката. „Таа ги зголемува своите врски со автократијата која јасно има ставови за тоа колку далеку сака да стигне до приватните компании. Тоа е уште една тула во тој ѕид“, велат луѓето блиски до банката за „FT”.

HSBC е една од најекспонираните глобални компании на растечкото геополитичко ривалство меѓу Кина и Западот. Нејзиното седиште е во Лондон, но речиси целиот профит го остварува во Хонг Конг и има дизајни за драматично проширување низ континентална Кина.

ХСБЦ одби да коментира за Комитет на Кинеската Комунистичка партија (ККП) во рамките на својата подружница.

Странски банки

Најголемиот кредитор во Германија укинува 3.500 работни места!?

Објавено

на

Дојче банк (Deutsche bank) планира да скрати 3.500 работни места продолжувајќи го планот за намалување на трошоците за 2,5 милијарди евра до 2025 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Фатих Карахан е назначен за нов гувернер на Централната банка на Република Турција

Објавено

на

Досегашниот заменик-гувернер на Централната банка на Република Турција (ЦБРТ), Фатих Карахан е назначен за нов гувернер на Централната банка на местото на Хафез Гаје Еркан, која поднесе оставка од функцијата. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Европската инвестициска банка инвестира 49 милијарди евра во еколошки проекти

Објавено

на

Групацијата на Европската инвестициска банка (ЕИБ) минатата година инвестираше повеќе пари во проекти за климата и животната средина од кога било досега, изјави денеска во Брисел претседателката на ЕИБ, Надија Калвињо. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola-euro-2024/ https://austinpublishinggroup.com/a/parlay/ https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola/ https://austinpublishinggroup.com/a/sbobet/ https://compendiumapp.com/comp/dominoqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/pkv-games/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/bandarqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/pkv-games/ https://austinpublishinggroup.com/group/bandarqq/ https://compendiumapp.com/comp/pkv-games/ https://compendiumapp.com/comp/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/PCB/pkv-games/ http://compendium.pairserver.com/ http://compendium.pairserver.com/bandarqq/ http://compendium.pairserver.com/dominoqq/ http://compendium.pairserver.com/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-10k/ https://bankarstvo.mk/PCB/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/dominoqq/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot77/ https://compendiumapp.com/ckeditor/judi-bola-euro-2024/ https://compendiumapp.com/ckeditor/sbobet/ https://compendiumapp.com/ckeditor/parlay/ https://sabriaromas.com.ar/wp-includes/js/pkv-games/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/pkv-games.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/bandarqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/dominoqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-thailand.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-depo-10k.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-kakek-zeus.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/rtp-slot.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/parlay.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/sbobet.html/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/pkv-games/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/bandarqq/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/dominoqq/ https://www.knowafest.com/files/uploads/pkv-games.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/bandarqq.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/dominoqq.html https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-5k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-10k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot77.html/