Connect with us

Останато

Брегзит донесе 140 компании во Холандија

Објавено

на

Неизвесните ефекти на Брегзит принудија голем број странски компании да отворат канцеларии во Холандија, соопшти холандската агенција за странски инвестиции, додавајќи дека дури 140 компании отвориле канцеларии во земјата од референдумот за Брегзит во 2016 година, од кои 78 целосно ги прекинале деловните активности минатата година во таа земја.

Во извештајот на Агенцијата се вели дека недостатокот на одговори на многу прашања за иднината на деловните односи на Велика Британија со Европската унија предизвикува неизвесност во деловните кругови иако Велика Британија веќе ја напушти ЕУ, пренесува Танјуг, повикувајќи се на АП.

Според официјалните објави, Европската унија и Велика Британија треба да постигнат договор за меѓусебните односи по Брегзит до крајот на годинава, пренесува Инвеститор.

Агенцијата соопшти дека се водат преговори со претставници на 425 компании кои размислуваат за можноста за проширување или целосно преместување на нивниот бизнис во Холандија заради Брегзит.

Компаниите од Велика Британија, но и од САД и Азија размислуваат за реструктуирање на нивните европски операции поради сè уште нејасните ефекти на Брегзит.

Останато

МФ: Усвоени законските измени за државна гарантна шема и за основање фондови за развој на стопанството

Објавено

на

Министерството за финансии на својот Фејсбук профил објави дека се усвоени измените и дополнувањата на Законот за Македонска банка, со што се овозможува спроведување на државната гарантна шема која е дел од четвртиот пакет антикризни мерки и Стратегијата за заздравување и забрзан економски раст- #SmartERGrowth, како и можноста Развојна банка да формира фондови за поддршка на развојот на стопанството. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Самит Македонија 2025: Технолошкиот развој и вложувањето во човечкиот капитал клучни за економскиот развој

Објавено

на

Зголемувањето на технолошкиот развој и конкурентноста на компаниите, инвестирањето во капитални проекти и вложувањето во човечкиот капитал треба да бидат во фокусот на државата за да се постигне забрзан економски раст и да се подобри животот на граѓаните. Од голема важност е и учеството на дијаспората и нивното инвестирање во сопствената држава. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Норвешка формула за успех на која секој може да и завиди

Објавено

на

Дали норвешкиот државен нафтен фонд е формула за успех во светот на бизнисот и водењето на земјата и дали овој модел е применлив и во други земји? (more…)

Продолжи со читање

Популарно