Connect with us

Домашни банки

Борислав Трповски поднесе оставка од позицијата член на Надзорниот одбор на ТТК Банка АД Скопје

Објавено

на

Согласно Глава 6 од Правилата за котација, ТТК Банка АД Скопје известува за следната ценовно чувствителна информација:

„Врз основа на член 33 од Правилата за котација на Македонската берза на хартии од вредност, ТТК Банка АД Скопје известува дека на ден 14.2.2023 година г. Борислав Трповски поднесе писмена оставка од позицијата член на Надзорниот одбор на ТТК Банка АД Скопје. Во оставката, г. Борислав Трповски има наведено дека таа ќе влезе во сила на денот на добивање претходна согласност од Гувернерот на Народната банка на Република Северна Македонија за именување предложен член на Управниот одбор на ТТК Банка АД Скопје”, се вели во соопштението на ТТК Банка АД Скопје објавено на Македонска берза.

Во моментов, Надзорниот одбор на ТТК Банка АД Скопје го сочинуваат:

  • Бобан Гоговски – Претседател на Надзорен одбор;
  • Владо Камбовски – Заменик-претседател на Надзорен одбор;
  • д-р Арсен Јаневски – Член на Надзорен одбор;
  • Трим Ќемали – Член на Надзорен одбор;
  • Драгица Јовановска – Член на Надзорен одбор;
  • Златко Черепналкоски – Член на Надзорен одбор;
  • Борислав Трповски – Член на Надзорен одбор;

Домашни банки

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка нема да работат на 2 јуни 2023 година

Објавено

на

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка АД Скопје нема да работат на 2 јуни (петок) 2023 година заради празнување на Духовден. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Финансиска поддршка од Комерцијална банка за ново издание на турнирот во мал фудбал „Тоше Проески“

Објавено

на

Меѓународниот турнир во мал фудбал „Тоше Проески“ во Крушево и годинава, со финансиска поддршка од Комерцијална банка, собра на едно место спортски екипи од повеќе држави во чест и спомен на музичката легенда. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Комерцијална банка ја врачи престижната награда „Роман на годината“ на академик Влада Урошевиќ

Објавено

на

Сo сечено врачување на наградата „Славко Јаневски“ на академик Влада Урошевиќ, Комерцијална банка како Генерален покровител одбележа уште едно престижно издание на „Роман на годината“.

Наградата под покровителство на Комерцијална банка се состои од плакета, оригинална статуетка и паричен износ од 150 илјади денари, а годинава ја доби романот „Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“ од академик Влада Урошевиќ, во издание на „Арс Либрис“. Традиционално наградата ја доделува Фондацијата за промоција и унапредување на културата „Славко Јаневски“.

Академик Урошевиќ е особено горд на наградата и на своето дело, кое докажува дека „македонскиот јазик може да се справи со најтешките задачи што книжевното творештво ги поставува пред него и дека на планот на книжевните идеи имаме што да му покажеме на светот“.

Банката обезбедува и 183.000 денари за паричен надоместок на членовите на жири-комисијата, кои годинава одлучуваа за победникот во конкуренција на 35 романи.

„Комерцијална банка е горда што е поддржувач на оваа значајна манифестација, во која препознава искрена желба и длабока волја за негување на македонскиот пишан збор и за создавање богато наследство за идните генерации. Секогаш е полесно заедно да успееме во оваа благородна цел“, порача Андреј Јовковски, директор на Самостојната дирекција за маркетинг во Комерцијална банка, при врачувањето на наградата.

Со поддршката на „Роман на годината“, како и со целокупната своја поддршка на домашната литература, Комерцијална банка дава долгорочен и исклучително значаен придонес за унапредување на литературното творештво во земјава.

Продолжи со читање

Популарно