Connect with us

Останато

Богатството на Марк Зукерберг достигна 100 милијарди долари

Објавено

на

Богатството на основачот на „Facebook“, Марк Зукерберг, достигна вредност од над 100 милијарди долари откога социјалната мрежа почна со нова услуга за кратки видеа, пренесува „BBC”.

Компанијата пред два дена во САД ја промовираше „Instagram Reels“, апликација конкурентна на контроверзната кинеска апликација „TikTok“.

Акциите на „Facebook“ се зголемија за повеќе од 6 проценти, а уделот на Зукерберг е 13%.

Во клубот на милијардери со имот над 100 милијарди долари, Зукерберг им се приклучи на основачот на „Amazon“, Џеф Безос и Бил Гејтс на „Microsoft“.

Шефовите на технолошките гиганти во последно време се наоѓаат под лупа поради постојаниот раст на моќта и личното богатство на нивните компании.

„Facebook“, „Amazon“, „Apple“ и „Google“ се меѓу најголемите победници од карантинот поради пандемијата на коронавирусот бидејќи сè повеќе луѓе купуваат, се забавуваат и се дружат преку интернет.

Богатството на Зукерберг се зголеми повеќе од 22 милијарди долари оваа година, а богатството на Џеф Безос се зголеми за повеќе од 75 милијарди долари, според податоците на „Bloomberg“.

Останато

Бесими: Четвртиот пакет мерки има три столба – социјален, опоравување на бизнисот и фискална и финансиска стабилност

Објавено

на

Четвртиот пакет на мерки ќе се заснива на три столба – социјален и здравствен кој ќе се однесува на граѓаните и нивниот стандард, вториот столб ќе биде за бизнисите односно економската активност и работните места, сите активности што подразбираат ликвидност, финансиската стабилност и економското опоравување и третиот столб е фискалната и финансиската стабилност воопшто во економија вклучувајќи ја и финансиската стабилност на општините. Ова го најави министерот за финансии Фатмир Бесими во гостување на емисијата Економски магазин на Алсат-М телевизија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Се очекува следната година да биде година на опоравување со раст од 4,8% на БДП

Објавено

на

Растот за 2021 година првично се очекува да биде 4,8% од БДП, согласно основното сценарио. Следната година се очекува да биде година на економско опоравување, иако појдовната основа за растот од 4,8% ќе биде пониска од претходната година, вели во интервју министерот за финансии, Фатмир Бесими за Економски магазин на телевизија Алсат-М. Тој посочува и дека кризата предизвикана од коронавирусот е од многу поголеми размери во однос на светската финансиска криза од 2009 година. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими – Арсовска: Со инклузивен процес до решенија за излез од кризата

Објавено

на

Министерот за финансии, Фатмир Бесими оствари официјална работна средба со претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска. (more…)

Продолжи со читање

Популарно