Connect with us

Компании

БМВ отвара фабрика во Дебрецин од милијарда евра

Објавено

на

Од фабричката лента во новата фабрика на БМВ во Унгарија би требало да излегуваат 150.000 возила годишно, соопшти германскиот автопроизводител. „По големите инвестиции во Кина, Мекиско и САД, сега го зајакнуваме производството во Европа“, изјави шефот на Управниот одбор на БМВ, Харалд Кригер.

Во Дебрецин, кој се наоѓа на околу 230 километри источно од Будимпешта, би требало да бидат вработени околу 1000 луѓе. БМВ со отворањето фабрика во Унгарија го следи примерот на Ауди и Дајмлер, кои во оваа земја продуцираат со години. Од БМВ велат дека одлуката паднала на Унгарија затоа што земјата има голем број доставувачи и квалификуван персонал.

 

Компании

„Алибаба“ го заобиколува Балканот, отвора логистички центар во Белгија

Објавено

на

Кинескиот гигант за е-трговија „Алибаба“ ќе отвори логистички центар во Белгија, со што е очевидна намерата да го заобиколи Балканот. Центарот ќе се наоѓа во белгискиот град Лиеж, на тромеѓето на границата со Германија и Луксембург, а во близина е и Брисел. Тоа е петти лигистички центар на таа компанија во светот. Во Европа веќе има во Франкфурт. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Џеф Безос: Амазон ќе пропадне и ќе банкротира

Објавено

на

Амазон еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, изјави нејзиниот основач Џеф Безос, одговарајќи на прашање за иднината на компанијата на неодамна одржаниот состанок со работниците. (more…)

Продолжи со читање

Компании

„Икеа“ се вклучува во борбата против загадувањето на воздухот

Објавено

на

Шведскиот ланец на продавници за мебел, „Икеа“, ќе почне со производство на продукти од земјоделски отпад во обид да им помогне на жителите на најзагадените градови во светот полесно да дишат. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange