Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари. 

Имајте на ум, многу работи може да држат голема вредност. Колекциите како уметност, безбол-картички и потпишани сувенири веднаш доаѓаат на ум. Криптовалутите, барем огромното мнозинство од нив, никогаш нема да држат на долг рок голема вредност во нив.

Бил Харис, поранешен главен извршен директор на PayPal, објави наслови во август за Record кога изјави дека Биткоин е измама.

Харис тврди дека Биткоин е шема, каде што промотерите ја зголемуваат вредноста на сомнителните инвестиции со возбуда и немилосрдно застапување. Како што се зголемуваат цените и ентузијазмот, тие отфрлаат сè, оставајќи доверливи инвеститори кои држат безвредни хартии од вредност.

Инвестирањето во иницијална понуда на монети е како шпекулирање во високо промовирана помлада компанија за рударство, каде изгледите за наоѓање вистинско злато се нула. Ќе има нестабилност на цените и многу ветувања. Но, на крајот, инвестицијата е безвредна. И секогаш ќе беше безвредно.Но, Харис го поврзува Биткоин со алтернативни монети.

Чистата дигитална валута е добра идеја. Таа ја одзема власта од централната власт. Проблемот е преголем. Во моментов има многу монети и премногу измамници. Ова ќе помине. Комисијата за хартии од вредност ќе ги заокружи измамниците. Нивните лажни инвестициски простории ќе доведат до голема пресметка. Тоа би можело да го стави Биткоин како еден од последните дигитални монети. Кога тоа ќе се случи, претпоставктаа е дека на крајот ќе биде повредна отколку што е денес.

Претставата за акционерски инвеститори е блокчеин, криптографската инфраструктура на Биткоин.

На крајот на краиштата, овој систем за дигитални книги ќе се најде во глобалните снабдувачки синџири и финансиски услуги, бидејќи систематски ги отстранува средните доверливи агенти за верификација. Блокчејн технологијата ќе направи книги и системи на сметководители, адвокатите и вработените во задните канцеларии вишок.

IDC, глобална истражувачка компанија за информатичка технологија, гледа на блокчејн технологијата како дел од поголемата дигитална трансформација. Смената може да биде во вредност од 7 трилиони долари до 2022 година.

Мајкрософт беше фасциниран со моќта на блокчејн. Во 2016 година започна со работа со нови финансиски услуги. Во последно време, софтверскиот гигант Redmond од Вашингтон ја објавува приспособливоста на својата ласерска платформа за облаци на Azure, за да работи на системи на “Леџер”. Компанијата дури работи и на алатка за блокчејн технологија која ќе ја понуди како услуга.

Криптовалути

Биткоинот забележа највисок раст за една година

Објавено

на

Вредноста на криптоватите, предводена од од најпопуларниот биткоин, драстично се зголеми во последните 24 часа. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Symantec предупредува за постоење на скриени апликации кои “копаат” криптовалути

Објавено

на

Компанијата Symantec објави нов безбедносен извештај во кој предупредува за постоење на осум малициозни апликации коишто се пронајдени во склоп на Windows 10 апликацијата во официјалната продавница, Microsoft Store.

Се работи за апликации кои беа објавени во Microsoft Store помеѓу април и декември 2018 година и содржат компонента којашто служи за “копање” на криптовалутата Монеро, а тоа корисниците кои ја инсталирале Windows 10 апликацијата, не го знаеле. Спорните апликации во просек имале и повеќе од 2.000 рецензии, а веројатно и напумпани оценки.

Самите апликации биле претставени како нови интернет пребарувачи, алатки за репродукција на мултимедијални содржини и за преземање содржини од интернет, како и водичи за оптимизација на батериите. Се верува дека зад сите овие апликации стои еден  ист програмер или група на програмери.

По добивањето на деталите за овие малициозни апликации, Мајкрософт веднаш ги повлече од продажба.

Имињата на осумте контроверзни апликации за кои алармира Symantec се:

  1. Fast-search Lite,
  2. Battery Optimizer (Tutorials),
  3. VPN Browser,
  4. Downloader for YouTube Videos,
  5. Clean Master (Tutorials),
  6. FastTube,
  7. Findoo Browser 2019,
  8. Findoo Mobile & Desktop Search.
Продолжи со читање

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање
project

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange